The effects of individual, domestic, and international factors determining us foreign policy in the middle east during the Obama Period
Amerika'nın Obama Döneminde orta doğu politikalarını belirleyen bireysel, devlet ve uluslararası faktörlerin etkisi
  1. Tez No: 514539
  2. Yazar: ÖMER ALKAÇAR
  3. Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ DUYGU DERSAN ORHAN
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Uluslararası İlişkiler, International Relations
  7. Yıl: 2018
  8. Dil: İngilizce
  9. Üniversite: Atılım Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Uluslararası İlişkiler Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Uluslararası İlişkiler (İngilizce) Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 150
Özet
Tezde Amerikan başkanlarının kişilik özelliklerinin Ortadoğu Politikasında belirleyici rolünün bulunup bulunmadığı temel soru olarak benimsenmiştir. Bunun için Barak Obama dönemi inceleme konusu yapılmıştır. Tezin temel analiz yöntemi temel analizdir. Bu çerçevede, Obama dönemi Ortadoğu Politikası, bireysel, devlet ve uluslararası düzey olmak üzere üç farklı açıdan incelenmiştir. Sonuç olarak, devlet ve uluslararsı düzey faktörleri etkili olsa da Obama döneminin dış politikalarını başarılı adımlar atılması ve bazen sınırlı kalmasına yol açan yumuşak güç yaklaşımında görüldüğü gibi, bireysel özelliklerin dış politikanın belirlenmesinde en etkili faktör olduğu sonucuna ulaşılmıştır
Özet (Çeviri)
This thesis focuses on the role of personal characteristics of the US presidents in the determination of the US foreign policy toward the Middle East. In order to find out if the personal characteristics play a decisive role in foreign policy making, Barrack Obama period and his policies were selected for the discussion. The level of analysis was used as the basic analysis method of the thesis. The Middle East foreign policy of President Obama was examined within the framework of individual-level analysis, state-level analysis, and structural level analysis. It was found that although the state and structural level elements were effective in determining Obama's foreign policy, the individual characteristics as revealed in his soft power approach has been the dominant factor in his foreign policy formation and mostly responsible for his successful attempts and his limitations in his Middle East policies which supports the argument that the individual policies play decisive role in US Middle East policies