İşletmelerin mali ve mali olmayan verilerinin kredi derecelendirme notlarına etkisi: Afyonkarahisar'da örnek bir uygulama
The impact of financial and non-financial data of companies on credit ratings: An application in Afyonkarahisar
- Tez No: 514540
- Danışmanlar: PROF. DR. MEHMET KEMALETTİN ÇONKAR
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: İşletme, Business Administration
- Yıl: 2018
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Afyon Kocatepe Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: İşletme Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 171
Özet
Sınırlı finansman kaynaklarının en etkin ve verimli şekilde kullandırılması için bankalar yeni kredi değerlendirme modelleri geliştirmekte, işletmelerin mali verilerinin yanında mali olmayan verilerini de inceleyerek, her işletme için bir kredi notu (rating) tespit etmektedir. Ülkemizin Basel II sürecine girmesiyle birlikte, bankaların kredi tahsis sürecinde uyguladığı klasik mali tahlil ve istihbarat çalışmalarının yerini, kredi derecelendirme notuna dayalı modüller almaya başlamıştır. Bu şekilde, kullandırılan kredinin ödemelerinde sorun yaşanıp yaşanmayacağı değerlendirilirken, aynı zamanda tespit edilen kredi notuna göre kredi kullandırım koşulları belirlenmekte, kredi tutarı, vade, fiyatlama, teminat gibi unsurlar netlik kazanmaktadır. Çalışmada, işletmelerin finansmana erişebilme kabiliyetini belirleyen mali ve mali olmayan verilerin kredi derecelendirme notunu ne şekilde etkilediği üzerinde durularak, Afyonkarahisar'da faaliyet gösteren işletmeler bu kapsamda incelenmiştir.
Özet (Çeviri)
The banks develope new credit evaluation models for the most effective and efficient placement of the limited funding, which examine firms' non-financial data as well financial data to identify for each firm a credit note (rating). With the entry of our country in the process of Basel II, banks' credit allocation process have begun to use modules based on credit rating note in place of conventional financial analysis and information work. In this way, the problems by the principal and interest payments of the loans granted will there be assessed, but also the credit disbursement conditions are determined by detected credit rating note and the factors such as the amount of the loan, maturity, pricing and collateral become clarity. How the financial and non financial data that determine firms' ability to access financing at the right time and in accordance with the conditions affect the credit rating note is emphasized in this study and in this context the firms' in Afyonkarahisar are examined.