Verbascum pyramidatum bieb. üzerinde farmakognozik araştırmalar
Pharmacognostical researches on verbascum pyramidatum bieb.
  1. Tez No: 514586
  2. Yazar: EMİNE DERYA CİVELEK
  3. Danışmanlar: PROF. DR. ZELİHA ŞÜKRAN AKDEMİR
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Eczacılık ve Farmakoloji, Pharmacy and Pharmacology
  7. Yıl: 2018
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Hacettepe Üniversitesi
  10. Enstitü: Sağlık Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Farmakognozi Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 117
Özet
Türkiye' de halk arasında hemoroid ve romatizma tedavisinde kullanılan Verbascum pyramidatum (Scrophulariacea) bitkisi üzerinde Farmakognozik araştırmalar yapılmıştır. Bitkinin açık havada ve gölgede kurutulan ve toz haline getirilen çiçek ve yaprak kısımları ayrı ayrı metanol ile ekstre edilmiştir. Yoğunlaştırılan metanol ekstrelerinin suda çözülüp, kloroform ile partisyona tabi tutulması sonucunda kloroform ve sulu ekstreleri elde edilmiştir. Bu ekstreler in vivo antienflamatuvar (karragen ile oluşturulan arka ayak ödemi testi) ve analjezik (p- benzokinon nedenli ağrı testi) aktivite tayin yöntemlerinde denenmiştir. Aktif bulunan çiçeklerden hazırlanan sulu ekstresine uygulanan çeşitli kromatografik yöntemlerle gerçekleştirilen izolasyon çalışmaları neticesinde, 3 iridoit glikoziti ( 3′-O-β-glukopiranozilkatalpol: VP-1, Sakkatozit: VP-2/VP-3a, 6-O-(3′′-O-trans-p-kumaroil)-α-ramnopiranozilkatalpol: VP-3b) ve 2 feniletanoit glikoziti (Verbaskozit: VP-4, Ekinakozit: VP-5) elde edilmiştir. Elde edilen bileşiklerin yapıları spektroskopik yöntemler (1H NMR, 13C NMR, 2D NMR) kullanılarak aydınlatılmıştır.
Özet (Çeviri)
In this research, Verbascum pyramidatum which is used for hemorrhoid and rheumatism treatment in Turkish folk medicine has been investigated. The air dried and powdered flowers and leaves of the plant were extracted with methanol separately. The methanolic exctracts were dissolved in water and then partitioned with chloroform in order to obtain the water and the chloroform extracts. These extracts were performed for the in vivo anti-inflammatory (carregeenan-induced hind paw edema model) and in vivo analgesic (p- benzoquinone-induced writhing reflex) activity assays. The water extract of the flowered parts were found to be the most active and the study was carried on it. By means of a serial of chromatographic studies on the active water extract, 3 iridoid glycosides (3′-O-β-glucopyranosylcatalpol: VP-1, Saccatoside: VP-2/VP-3a and 6-O-(3′′-O-trans-p-coumaroyl)-α-rhamnopyranosylcatalpol: VP-3b); 2 phenylethanoid glycosides (Verbascoside: VP-4, Echinacoside: VP-5) were isolated. The structures of the isolated compounds were elucidated by means of spectroscopic methods (1H NMR, 13C NMR, 2D NMR ).