Yerli ve yabancı yapım çizgi filmlerin çocukların sosyalleşmesi üzerine etkisi: Mersin örneği
The role of the domestic and foreign cartoons in the socialization of children: Mersin sample
- Tez No: 514585
- Danışmanlar: PROF. DR. YAŞAR ERJEM
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Sosyoloji, Sociology
- Yıl: 2018
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Mersin Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Sosyoloji Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 92
Özet
Bu araştırmanın konusunu çizgi filmlerin çocukların sosyalleşmeleri üzerindeki etkileri oluşturur. Bilindiği üzere, sosyalleşme yaşam boyu süren bir öğrenme sürecidir. Bireyin sosyalleşme süreci doğduğu andan itibaren aile içinde başlar, arkadaş, okul ve kitle iletişim araçları ile devam eder. Kitle iletişim araçlarının en önemlilerinden birisi olan televizyon çocuklar için etkili bir sosyalleştirme aracıdır. Bu nedenle televizyonlarda yayınlanan çizgi filmler çocukların sosyalleşme sürecinde oldukça önemlidir. Çizgi filmlerin niteliği, özellikle yerli ve yabancı yapım oluşu sosyalleşme üzerinde ne tür etkilerde bulunmaktadır? Nitel araştırma yöntemiyle yapılan bu çalışmanın amacı, yerli ve yabancı yapım çizgi filmlerin çocukların sosyalleşmesi üzerindeki etkisini çocukların ve annelerinin bakış açılarından hareketle tespit etmektir. Araştırmanın verileri görüşme ve katılımlı gözlem tekniğiyle elde edilmiştir. Bu bağlamda, Mersin ilinde örneklem olarak seçilen, 5-6 yaşlarında olan ve 8'i yerli yapım, 8'i ise yabancı yapım çizgi film izleyen 16 çocuk ve anneleri ile katılımlı gözlem ve görüşme gerçekleştirilmiştir. Araştırmada elde edilen bulgulara göre, genel olarak çizgi film izlemek çocukların sosyalleşmeleri üzerinde etkilidir. Araştırmada hem çocuklarla yapılan görüşmelerden ve hem de anneleriyle yapılan görüşmelerden elde edilen veriler bu yönde güçlü kanıtlar sunmaktadır. Ancak, izlenilen çizgi filmin yerli ve yabancı yapım olması sosyalleşmede dikkate değer bir farklılık yaratmamaktadır. Sonuç olarak, yerli ve yabancı yapım çizgi filmlerin çocukların sosyalleşmesi sürecindeki etkili olmakta, ancak bu etki araştırma bulgularına göre yüksek değildir.
Özet (Çeviri)
The subject of this research is the affects of cartoons on socialization of children. As known, socialization is a learning process lasting for a life-time. Socialization process of a individual starts in family and continue with friends, school and mass media. Television, the most important one of mass media, is effecitive socialization tool. Therefore, cartoons which shown on television is really important on sociaalization process of children. How does the quality of cartoons, especially the foregin or domestic ones, affects socialization? The aim of this study, performed using qualitative techniques is to determine the role of cartoons which domestic and foreign production on socialization of children in terms of children and their mothers' perspective.The data of research have been collected by interview and observation. In this context , participatory observation and interview realized to the 5-6 years old 16 children, which formed 8 of them watched domestic cartoons and 8 of them watched foreign cartoons, and their mothers selected as sample from Mersin. By findings of research watching cartoon is effective on socialization of children. Datas obtained from interview which realized by children and their mother offers strong confirmations from this aspect. However, the cartoons being foreign or domestic don't make considerable differences in socialization. As a result, foreign or domestic cartoon effects childrens' socialization prosses but this effect does not count