Sosyal medyanın kullanıcılar üzerinde siyasi bilinç oluşturma etkisi
It forms political awareness on the users of social media
  1. Tez No: 514594
  2. Yazar: REBWAR MARIF SALIH SALIH
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. FİLİZ ERDEMİR GÖZE
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: İletişim Bilimleri, Communication Sciences
  7. Yıl: 2018
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Gazi Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Radyo-Televizyon ve Sinema Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 192
Özet
İnsanlık tarihi boyunca hep var olan iletişim günümüzde yeni bir boyut kazanmıştır. Hızla değişen teknoloji, giderek artan istek ve ihtiyaçlar birtakım iletişim araçlarının gelişmesini sağlamıştır. Nitekim iletişim teknolojilerinin büyük bir gelişim gösterdiği 21. yüzyılda, yeni ve etkili iletişim araçlarından biri de sosyal paylaşım ağlarıdır. Bu ağlar insanlara, etkileşim, paylaşım ve tartışmanın esas olduğu, bireyi merkeze alan bir ortam sunmaktadır. Her geçen gün artan kullanıcı sayısıyla sosyal medya, günlük hayatın odak noktası haline gelmiştir. Bu yönüyle sosyal medyanın, hayatın tüm alanlarına temas eden köklü bir değişime yol açtığı; toplumların sosyal, kültürel ve ekonomik yapıları üzerinde doğrudan etkili sonuçlar doğurduğu gözlemlenmektedir. Bu değişimlerin etkisi sadece fertler ve toplumlar üzerinde değil, zamansal ve mekânsal sınırları aşarak küresel düzeyde de hissedilmektedir. Bu bilgilerden hareketle bu araştırma, birer Web-2.0 uygulaması ve sosyal medya mecrası olarak Twitter, Facebook ve Youtube'un, bireyin siyasal reaksiyonlarına ilişkin potansiyellerine odaklanacak ve sosyal medyanın siyasi bilinç üzerindeki etkisini ele alacaktır. Çalışmada, sosyal medyanın kamuoyu yaratma gücünün geleneksel medyadan daha fazla olduğu varsayımından hareket edilmektedir. Bu çerçevede araştırma, lisansüstü eğitimi alan üniversite öğrencisi sosyal medya kullanıcılarının, sosyal medya kullanma pratiklerini, alışkanlıklarını ve bu alışkanlıklarının kendilerini politik anlamda ne düzeyde etkilediğini ortaya koyabilmeyi amaçlamaktadır. Bu amaç kapsamında Irak - Erbil Selahaddin Üniversitesi'nde lisans ve lisansüstü eğitimi alan, aktif sosyal medya kullanıcıları arasından 400 kişi seçilip anket uygulanmıştır. Anketten elde edilen verilerle nitel bir analiz gerçekleştirilmiştir. Bu analiz sonucunda, sosyal medyanın öğrenciler üzerinde siyasal tutum ve davranışların biçimlenmesinde doğrudan etkili olduğu saptanmıştır.
Özet (Çeviri)
The communication which has always existed throughout the history of humanity has gained a new dimension at the present time. Rapidly changing technology, ever-increasing demands and needs have provided the development of a number of communication tools. As a matter of fact, one of the new and effective means of communication in the 21st century during which communication technologies have shown great progress, is social networks. These networks offer an individual-centered environment in which interaction, sharing and discussion are essential to people. Social media has become the focus of daily life with the number of users which is increasing with each passing day. From this aspect, it could be observed that the social media has brought a radical change which has come into contact with all areas of life and had a direct effect upon the social, cultural and economic structures of the societies. The effects of these changes are felt not only on individuals and societies, but also on the global level exceeding temporal and spatial boundaries. Depending on the information stated above, this research will focus on the potentials of Twitter, Facebook and Youtube which are Web 2.0 applications and social media channels related to political reactions of the individuals and discuss the impact of social media on political consciousness. In the study, it has been assumed that the social media has more power to create public opinion than the traditional media. Within this framework, the research aims to reveal social media using practices and habits of the social media users who are university students receiving post-graduate education and to what extent these habits affect them politically. Within the scope of this purpose, 400 people were selected from active social media users who are receiving undergraduate and postgraduate education at Erbil Selahaddin University in Iraq and a questionnaire was applied to them. A qualitative analysis has been carried out with the data obtained from the questionnaire. As a result of this analysis, it has been found that social media has a direct influence on students with respect to formation of political attitudes and behaviors.