A time-cost tradeoff analysis of a construction project in Baghdad city using project management techniques
Bağdat'taki bir inşaat projesinin proje yönetim teknikleri kullanılarak maliyet-zaman ödünleşmesi analizi
- Tez No: 514608
- Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ ŞULE TARIM
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: İşletme, Business Administration
- Yıl: 2018
- Dil: İngilizce
- Üniversite: Çankaya Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Sayfa Sayısı: 99
Özet
Proje yönetiminin şu anda karşı karşıya olduğu en önemli zorluklardan biri, projeye ayrılan zaman kısıtlamaları ve diğer finansal kaynaklar da dahil olmak üzere belirli kısıtlamalara tabi olmakla birlikte projenin tamamlanmasını sağlamaktır. Bu da zamanın ve maliyetin doğru hesaplanmasını gerektirir. AL-Taji bölgesindeki Muslim bin Aqeel okulunu inşa etme projesi, Sünni Vakıflar Bakanlığı'nın Bağdat'ta gerçekleştirmeyi amaçladığı dev projelerden biridir. Bu proje, çalışmanın ertelendiği bir proje olarak seçilmiştir ve bu da planlanan zamanda tamamlanmasını geciktirmiştir. Temelde bu proje, bilimsel ve matematiksel yöntemlere göre, başarı sürecini hızlandırmak için zaman ve maliyet arasında uygun bir taktik oluşturan, kritik olan projenin planlama ve yönetim yöntemlerinden biri olan CPM metodunu kullanarak yeniden çalışılmıştır. Bu metod projeyi planlamak, aktivitelerin ilişkilerini belirlemek, projenin tamamlanması için gereken en uzun süreyi ve maliyeti belirlemeyi duruş ve kritik zamanları hesaplamada kullanılır. Zaman-maliyet değişim TCTP ve ayrık zaman-maliyet değişim problemi DTCTP problemi, karma tamsayı programlama modeli kullanılarak modellenmiştir, daha sonra model bir optimizasyon programlama dili olan OPL modeline dönüştürülmüştür. Burada, IBM ILOG CPLEX Optimizasyon Stüdyosu, problem için en uygun olanı bulmak için kullanılmıştır. Sonuçlar, toplam maliyeti% 5,77 oranında artırarak, teslim süresinin beklenen süreden% 19.29 daha az düşürülmesinin mümkün olduğunu göstermiştir.
Özet (Çeviri)
One of the most remarkable challenges facing the project management at present, that is ensuring the completion of the project in spite of being subject to specific constraints, including time limitations and other financial resources allocated to the project, so this requires accurate calculation of the time and cost. The project of building the Muslim bin Aqeel school in AL-Taji area is one of the huge projects that the ministry of Sunni Endowment seeks to accomplish in Baghdad province. This project was chosen as a project in which the work is delayed, which led to a delay in its completion at the scheduled time. On this basis, the project was studied again according to scientific and mathematical methods to create a model that finds a suitable tradeoff between time and cost to accelerate the accomplishment process, by using one of the methods of scheduling and management of the project which is the critical path method CPM, To plan the project, determine the relationships of activities, calculate the slack and critical times to determine the longest duration and the cost required to complete the project. The problem of time-cost tradeoff TCTP and the discrete time-cost tradeoff problem DTCTP, are modeled, using the mixed integer programming model, then by converting the model into an optimization programming language OPL model. Here, IBM ILOG CPLEX Optimization Studio is used to find the optimal to the problem. The results showed that it is possible to reduce the delivery time by 19.29% less than the expected time by increasing the total cost by 5.77%.