Birikim dergisi örneğinde Türk solunun Kürt meselesine bakışı
Birikim Magazine's view on the Kurdish issue in case of the Turkish left
  1. Tez No: 514611
  2. Yazar: MUHİTTİN EVREN
  3. Danışmanlar: PROF. DR. KENAN ÇAĞAN
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Sosyoloji, Sociology
  7. Yıl: 2018
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Afyon Kocatepe Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Sosyoloji Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Sosyoloji Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 176
Özet
Kürt meselesi yıllardır konuşulan ve tartışılan bir konudur. Özellikle Türkiye Cumhuriyet'in kuruluşundan itibaren bu sorunun varlığı daha belirgin hale gelmiştir Uzun süredir Türkiye gündeminde önemli bir yer teşkil eden bu mesele birçok kesim tarafından incelenmiş ve farklı bakış açıları ve çözüm önerileri ortaya konmuştur. Son dönemlerde ise meselenin çözümü için adımlar atılmıştır. Bu çözüm arama çabaları Kürt meselesinin siyasi arenada daha fazla tartışılmasını da beraberinde getirmiştir. Türk solu içerisinde yer alan Birikim Dergisi'nin Kürt meselesi ile ilgili olarak ortaya koydukları düşünceler çalışmanın konusudur. Bu çalışmada, derginin önde gelen isimlerinin yazılarının yanı sıra dergide bu mesele ile ilgili diğer yazılar da incelenmiştir. Bu yazılarda Birikim Dergisi'nin Kürt meselesi konusunda nasıl bir bakış açısı içerisinde olduğu ve zaman içerisinde görüşlerinde bir farklılık olup olmadığı da araştırılmıştır. Bütün bunlarla birlikte Birikim Dergisi'nin Kürt meselesi hakkındaki görüşleri analiz edilerek çalışma hazırlanmıştır.
Özet (Çeviri)
The Kurdish issue has been discussed and debated for years.In particular, the existence of this problem has become more pronounced since the establishment of the Republic of Turkey. The issue, which constitutes an important place in Turkey's agenda for a long time, have been examined by many groups and put forward different perspectives and solution proposals. In recent times, steps have been taken to solve the problem. The looking effort for this solution has led to further discussion of the Kurdish issue in the political arena. Topic of this study is Birikim Magazine's thoughts/views, which is located in the Turkish left, about the Kurdish issue. In this study examine the articles of leading writers of the magazine as well as other articles about this issue in the journal. Moreover, analyzed thisarticles to how theMagazine look at the Kurdish issue and whether there was a difference in its views over time. As a result, the review of Birikim Magazine about the Kurdish issue were analyzed and the study was prepared