Properties of concrete mixtures incorporating recycled concrete aggregate
  1. Tez No: 514614
  2. Yazar: ONUR CAN BOYACI
  3. Danışmanlar: PROF. DR. KAMBİZ RAMYAR
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: İnşaat Mühendisliği, Civil Engineering
  7. Yıl: 2018
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Ege Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: İnşaat Mühendisliği Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 104
Özet
Bu tez çalışmasında 2 farklı kaynaktan elde edilen iri geri dönüştürülmüş beton agregasının (GDA) betonun dayanımı ve bazı durabilite özelliklerine etkisi incelenmiştir. Öncelikle, farklı biyopolimerler ve çimento, uçucu kül ve silis dumanı şerbeti emdirme işlemlerinin GDA' nın su emme kapasitesine etkisi araştırılmıştır. Yapılan bu işlemlerin agreganın su emme kapasitesini beklenen değere düşürmediği anlaşılmıştır. Laboratuvarda hazırlanan 28 günlük beton numunelerin kırılması sonucu elde edilen (GDA-LAB) ve GDA üreticisinden temin edilen GDA (GDA-İST), beton karışımında %0, %30 ve %100 hacim oranlarında iri kırma kireçtaşı agregası ile ikame edilmiştir. Ayrıca, çimento ağırlığının %25'i oranında C tipi uçucu kül ikame edilmiştir. Tasarlanan 10 farklı beton karışımının su/bağlayıcı oranı 0.58, çökme değeri 17 ±1 cm olarak sabit tutulmuştur. Bu amaçla karışımlara gerekli miktarda su azaltıcı katkı ilave edilmiştir. Beton karışımların çökme ve zamana bağlı çökme kaybı ve birim hacim ağırlığı ile 7, 28 ve 365 günlük basınç dayanımı, 28 günlük yarmada çekme dayanımı, su emme kapasitesi, birim hacim ağırlığı, kuruma büzülmesi ve alkali-silis reaksiyonu genleşmeleri (seçilmiş bazı karışımlarda) ilgili standartlara göre belirlenmiştir. GDA'nın su emme kapasitesinin doğal agreganın oldukça üstünde olduğu, en başarılı iyileştirme yöntemiyle bile bunun ancak yarı yarıya azaltılabildiği anlaşılmıştır. İyileştirme yapılmayan GDA ile üretilen betonun kontrol karışımına göre %10 - %13 mertebesinde daha düşük basınç dayanımına sahip olduğu, ancak zaman içinde kontrol karışımından daha az çökme kaybı gösterdiği görülmüştür. Uçucu külün dayanıma olan olumlu etkisi, 365 günlük numunelerde daha fazla görülmüştür. Ayrıca %100 GDA içeren betonlar, kontrol betona göre %25 mertebesinde daha fazla kuruma büzülmesi ve %30'a varan daha fazla su işleme derinliği göstermiştir.
Özet (Çeviri)
In this thesis, the effect of coarse recycled concrete aggregate (RCA) obtained from two different sources on mechanical and some durability properties of concrete mixtures was investigated. Firstly, the effects of biopolymer as well as cement, fly ash and silica fume slurry soaking on water absorption capacity of RCA were investigated. It has been understood that these applications do not reduce the water absorption capacity of the RCA to the expected value. RCA produced by crushing laboratory made concrete specimens at 28 days (RCA-LAB) and RCA (RCA-IST) obtained from a RCA producer were replaced with coarse crushed limestone aggregate at 0%, 30% and 100% by volume of the aggregate. Moreover, 25 weight % of cement was replaced with a Class C fly ash. In this way, 10 concrete mixtures were designed. The water / binder ratio of mixtures was kept constant at 0.58 and the slump value at 17 ± 1 cm. For this purpose, a water reducing admixture was added to the mixture in the required amount. The slump and slump loss, unit weight, compressive strength at 7, 28 and 365 days, splitting tensile strength at 28 days, water absorption capacity, drying shrinkage and alkali-silica reaction ( for some chosen mixes) were determined according to the relevant standards. The water absorption capacity of RCA was well above that of the limestone aggregate and was reduced at most by half of its original value by the healing methods applied in this thesis. It has been found that the concrete produced by the untreated RCA has a 10% to 13% lower compressive strength than the control mixture. Meanwhile RCA-bearing mixtures showed lower slump loss than that of control mixture. In addition, concrete that contain 100% RCA showed about 25% more drying shrinkage and up to 30% more water penetration depth under pressure than those of the control mixtures.