Atık lastik agregası içeren normal ve yüksek dayanımlı betonların aşınma ve termal iletkenlik davranışlarının incelenmesi
Investigation of abrasion and thermal conductivity properties of normal and high strength concretes including waste tire aggregate
  1. Tez No: 689793
  2. Yazar: ALPARSLAN ULUSOY
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. KASIM MERMERDAŞ, DR. ÖĞR. ÜYESİ YUSUF IŞIKER
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: İnşaat Mühendisliği, Civil Engineering
  7. Yıl: 2021
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Harran Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: İnşaat Mühendisliği Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 76
Özet
Katı atıklar, günümüzde ülkemiz de dahil olmak üzere neredeyse tüm ülkelerin en mühim çevre sorunu haline gelmiştir. Atık taşıt lastikleri de, katı atıklar kategorisinde değerlendirilmektedir. Bu tez çalışmasında, atık lastiğin betonda agrega ile birlikte kullanımı ele alınmıştır. Bunun için farklı yüzdelerde (%0, %10, %20 ve %30) hacimce agrega ikamesi (yer değiştirme) yapılıp atık lastik parçaları kullanılarak, farklı su/çimento oranları ile toplamda 12 karışım elde edilmiştir. Beton içerisine konulan atık lastik parçalarının beton üzerindeki etkileri; 28 günlük deney numuneleri üzerinde yapılan basınç dayanımı, Böhme aşınma direnci, ultrases geçiş hızı ve ısıl iletkenlik katsayısı deneyi gibi birtakım deneysel çalışmalarla ortaya çıkarılmıştır. Yapılan deneylerde sonuç olarak, atık lastik agregalı betonun basınç dayanımında iyileşme görülmemiştir. Ancak ısı iletkenliğinin azaldığı ve aşınma direncinin iyileştiği görülmüştür. Ayrıca bu çalışma, geri dönüştürülmüş lastiğin inşaat uygulamalarında ve beton teknolojisinde geri dönüştürülmüş malzeme olarak nasıl kullanılabileceğine dair geniş bir literatür taramasını kapsamaktadır. Bu sebeple, son literatür çalışmalarında sunulan deneysel çalışmaların bulguları sunulmuş ve geri dönüştürülmüş lastiklerin, lastik kırıntıları ve lastik parçaları şeklinde beton özellikleri üzerindeki önemli etkileri vurgulanmıştır.
Özet (Çeviri)
Solid wastes have become the most important environmental problem of almost all countries, including our country. Waste vehicle tires are also considered in the solid waste category. In this thesis, the use of waste tire in concrete as an aggregate replacement material is studied. For this, a total of 12 mixtures with different water/cement ratios were obtained by using waste rubber pieces by replacing aggregates by volume at different percentages (0%, 10%, 20% and 30%). Effects of waste tire replacement on concrete were evaluated through compressive strength, Böhme abrasion resistance, ultrasound pulse velocity and thermal conductivity tests at the end of 28-day curing. As a result of the experimental study, it was observed that there was no improvement in the compressive strength of the waste tire aggregate concrete. However, it has revealed a positive result in terms of thermal conductivity and abrasion resistance. In addition, this study includes an extensive literature review on how recycled tire can be used as a recycled material in construction applications and concrete technology. Therefore, the findings of the experimental studies presented in recent literature studies have been presented and the important effects of recycled tires on the properties of concrete in the form of tire crumbs and tire chips are highlighted.