Nihâlî Mir'ātü'l-'Ukalā (1799) (Giriş-çeviri yazılı metin-aktarı-dizinli sözlük-tıpkıbasım)
Nihâlî Mir'ātü'l-'Ukalā (1799) (Introduction-transcription text-transfer-index-facsimile)
  1. Tez No: 514619
  2. Yazar: OKAN ERMAN
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. ÖZLEM DENİZ YILMAZ
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Türk Dili ve Edebiyatı, Turkish Language and Literature
  7. Yıl: 2018
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Marmara Üniversitesi
  10. Enstitü: Türkiyat Araştırmaları Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Türk Dili ve Edebiyatı Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Türk Dili Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 360
Özet
Ölçünlü Türkiye Türkçesinin temeli olan İstanbul Türkçesinin şekillenmeye başladığı 17. ve 18. yüzyıllar, dil tarihi açısından çok önemlidir. İlim âleminde Orta Osmanlıca olarak anılan bu devrin dil özellikleri, Osmanlı Türkçesinin kalıplaşmış imlası sebebiyle yazıya nüfuz edememiş, konuşma dilinde saklı kalmıştır. 1799 yılında İbrahim Nihâlî Efendi tarafından kaleme alınan MİR'ĀTÜ'L-'UKALĀ adlı eserin Millet Kütüphanesi Ali Emiri Koleksiyonu'nda 34 Ae Şeriyye 665 demirbaş numarası ile kayıtlı nüshası, Orta Osmanlıca dil özelliklerini bünyesinde barındırması dolayısıyla nadide bir metindir. Çalışmada bu nüsha, sözü edilen dil özellikleri ile birlikte deşifre edilmektedir.
Özet (Çeviri)
17th and 18th centuries in which İstanbul Turkish that is the base of standard Turkey Turkish are very important in terms of language history. The language traits of this era which is known as middle Ottoman language in science society couldn't influence an written language due to its stereotyped marks and it was hidden in spoken language. MİR'ĀTÜ'L-'UKALĀ which was written by İbrahim Nihâlî Efendi in 1799 has been enrolled in Millet Library in Ali Emiri collection with the stock number 34 Ae Şeriyye 665. It's a precious copy in terms of having middle Ottoman language features. In this study that copy is decoded with the language features which is mentioned.