Problems of surveillance in the realm of 21st century's information technologies
21. yüzyıl bilgi teknolojileri alanında gözetleme problemleri
  1. Tez No: 514618
  2. Yazar: SERGENÇ İNELER
  3. Danışmanlar: PROF. DR. ŞEREF HALİL TURAN
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Felsefe, Philosophy
  7. Yıl: 2018
  8. Dil: İngilizce
  9. Üniversite: Orta Doğu Teknik Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Felsefe Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 90
Özet
Jeremy Bentham'ın panoptik hapishane tasarımı ve onun altını çizdiği uygulamaları, Michel Foucault'nun açıklamaları ile, kontrol eden güç adında yeni bir referansa dönüşmüştür. Şimdilerde, Panoptikon gözetlemenin bir eşanlamlısı olarak kullanılmaktadır. Panoptikon anolojisi sıklıkla gözetimdeki ve sosyal medyanın etik uygulamalarındaki problemleri ifade etmek için kullanılır. Bu tez, insanların sosyal medya kanallarındaki davranışlarını analiz ederek panoptik hapishanenin 21. Yüzyıl bilgi teknolojilerinde nasıl değiştiğini ve dönüştüğünü araştırmayı amaçlamaktadır.
Özet (Çeviri)
Jeremy Bentham's panoptic prison design and its underlying implications, with Michel Foucault's interpretation, turned into a new concept that refers to controlling power. Now, the panopticon is used as a synonym of surveillance. The analogy of the panopticon is often used to imply the problems of surveillance and its ethical implications in social media. This thesis aims to research how the panoptic prison has changed and transformed 21st century information technologies by analyzing people's behaviors and attitudes in social media channels and argues that computer ethics is an important subject matter to understand the unforeseen impact of Information Technologies on individuals and society.