Diplomaside yeni arayışlar ve gastro diplomasi: Türkiye için bir model arayışı
New horizons in diplomacy and gastro diplomacy: Exploring a new model for Turkey
  1. Tez No: 514630
  2. Yazar: NACİYE NESLİHAN KUL
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. ASLI YAĞMURLU DARA
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Halkla İlişkiler, Uluslararası İlişkiler, Public Relations, International Relations
  7. Yıl: 2018
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Ankara Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Halkla İlişkiler ve Tanıtım Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 259
Özet
Bu çalışmada kültürel diplomasinin alt dalı olarak“gastro diplomasi”konu edilmektedir. Bu bağlamda çalışma için temel kavramlardan biri olan gastronomi, diplomatik bir araç olarak ele alınmıştır. Tezin üç temel amacı bulunmaktadır. Tezin ilk amacına uygun olarak gastronominin diplomatik bir araç olarak varlığı ve etkinliği sorgulanmıştır. Bu çerçevede gastronominin diplomasinin değişerek büründüğü çoğulcu yapı içerisinde diplomasi için ne denli önemli bir araç olduğu ortaya koyulmaya çalışılmıştır. Bu kapsamda yemek kültürünün barındırdığı kültürel ve tarihsel unsurlar analiz edilerek günümüzün çoğulcu toplum ve uluslararası politik yapısında yemek kültürünün yeri ve kullanımı incelenmiştir. Çalışmanın ikinci amacı doğrultusunda, Türkiye'nin gastronomi birikimi çerçevesinde gastro diplomasi unsurları tespit edilmeye çalışılmıştır. Elde edilen bilgiler ışığında, Türkiye'de hâlihazırda var olan kamu diplomasisi faaliyetleri ve imkânları içerisinde bu unsurların yabancı kamuoylarına tanıtımındaki mevcut stratejiler incelenmiştir. Çalışmanın üçüncü ve son amacına ilişkin olarak ise, gastro diplomasi merkeze alınarak yurtdışı tanıtım ile kamu diplomasisi bağlamında izlenebilecek stratejiler oluşturulmaya çalışılmıştır. Gastro diplomasinin bir devlet politikası haline getirilebilmesi adına önerilerde bulunma hedefi çerçevesinde, kamu diplomasisi etkinliğini artırabilmek amacıyla gastronominin ülke algılamasındaki etkisi, sosyal-kültürel ve politik boyutlar bakımından tetkik edilmiştir.
Özet (Çeviri)
The subject of this study is“gastro diplomacy”as a sub-branch of cultural diplomacy. In this respect, gastronomy, being one of the key concepts for the study, has been discussed as a diplomatic instrument. The thesis has three main objectives. In accordance with the first objective of the thesis, the existence and effectiveness of gastronomy as a diplomatic instrument was questioned. In this framework, how gastronomy is an important instrument for diplomacy within the pluralistic form that diplomacy had taken has been attempted to be shown. In this context, the cultural and historical elements of food culture have been analyzed and the place and use of food culture in the contemporary pluralist society and international politics have been examined. In line with the second objective, the gastro diplomacy elements of Turkey have been tried to be determined within the framework of Turkey's gastronomical richness. In light of the information obtained, the current strategies for the promotion of these elements to foreign publics within the existing public diplomacy activities and opportunities in Turkey have been examined. Regarding the third and final objective of the study, strategies that could be followed in the context of overseas promotion and public diplomacy by taking gastro diplomacy to the center, were attempted to be created. Pursuant to the objective of making suggestions to make gastro diplomacy a state policy, the effect of gastronomy on country perception has been analysed in terms of social-cultural and political dimensions in order to increase the effectiveness of public diplomacy.