Gastronationalisme, identité et gastro-guerre : Appartenance et diplomatie publique à la table Turque et grecque
Gastromilliyetçilik, kimlik ve gastro-savaş: Türk ve Yunan sofrasında aidiyet ve kamu diplomasisi
  1. Tez No: 968780
  2. Yazar: SILAY OKUMUŞOĞLU
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. ALİ FAİK DEMİR
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Uluslararası İlişkiler, International Relations
  7. Yıl: 2025
  8. Dil: Fransızca
  9. Üniversite: Galatasaray Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Uluslararası İlişkiler Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 107
Özet
Bu çalışma, Uluslararası İlişkiler disiplininde görece yeni bir alan olan gastronominin, milliyetçilik, kimlik ve kamu diplomasisi ile kesişimlerini incelemektedir. Tezin amacı, Türkiye ve Yunanistan arasındaki gastronomik rekabetin ve aynı zamanda gastronomik ortak paydaların, ulusal kimliğin inşası ile yeniden üretimi,“ben”ve“öteki”nin karşılıklı tanımlanması, uluslararası meşruiyet arayışları ve yumuşak güç stratejileri bağlamında nasıl şekillendiğini ortaya koymaktır. Çalışmanın kuramsal arkaplanında Renan, Anderson, Hobsbawm, Gellner ve Smith'in ulus ve milliyetçilik kuramlarına kısaca yer verilmiş; bu çerçeve gastronomi üzerinden milliyetçiliği ve kimlik inşasını okuyabilmek için bir başlangıç noktası olarak değerlendirilmiştir. Bunun ardından Billig'in“banal milliyetçilik”anlayışından ve Wendt'in“alter/ego”modelinden, Hall, Said, Bhabha ve Foucault'nun kimlik, söylem, öteki ve temsil kavramsallaştırmalarından yararlanılmıştır. Ayrıca Ferguson'un culinary nationalism, DeSoucey'in gastronationalism, Chapple-Sokol'un culinary diplomacy, Rockower'in gastrodiplomacy, yaklaşımları çalışmanın kavramsal dayanaklarını oluşturmaktadır. Çalışma nitel bir yöntem belirleyerek karşılaştırmalı perspektif ve tematik inceleme üzerinden ilerlemekte; UNESCO'nun kültürel miras listeleri, coğrafi işaretleme politikaları, medya temsilleri ve güncel örnekler aracılığıyla Türk ve Yunan mutfaklarını incelemektedir. Bulgular, gastronominin bir yandan kimlik ve aidiyetin gündelik yaşamın pratiklerinde yeniden üretildiği bir alan olduğunu; diğer yandan kamu diplomasisi ve uluslararası imaj yönetimi açısından önemli bir nation branding aracı işlevi görmesi bakımından ulusal üstünlük ve meşruiyet mücadelesinin sahnesi olduğunu gösterir. Sonuç olarak, gastronomik rekabetin“gastro-savaş”ı üretmesinin ötesinde, ortak miras ve sofra üzerinden bir“koşullu misafirperverlik”çerçevesinde diyalog ve yakınlaşma imkânı sunduğu ortaya konmaktadır.
Özet (Çeviri)
This thesis examines the intersections of gastronomy, as a relatively new field within the discipline of International Relations, with nationalism, identity, and public diplomacy. The aim is to highlight how gastronomic rivalry, but also culinary commonalities, between Türkiye and Greece are configured within the framework of the construction and reproduction of national identity, the reciprocal definition of the“self”and the“other”, quests for international legitimacy, and soft power strategies. The theoretical framework briefly draws on the approaches of Renan, Anderson, Hobsbawm, Gellner, and Smith on nation and nationalism, in order to establish a starting point for analyzing nationalism and identity construction through gastronomy. This foundation is then enriched by Billig's conception of“banal nationalism”and Wendt's“alter/ego”model, as well as the conceptualizations of Hall, Said, Bhabha, and Foucault on identity, discourse, representation, and the construction of the“other.”In addition, the notions of culinary nationalism proposed by Ferguson, gastronationalism developed by DeSoucey, culinary diplomacy by Chapple-Sokol, and gastrodiplomacy by Rockower constitute the conceptual underpinnings of this study. The research adopts a qualitative method, based on comparative perspective, and thematic examination; the Turkish and Greek cuisines are analyzed through UNESCO's cultural heritage lists, geographical indication policies, media representations, and various contemporary examples. The findings demonstrate that gastronomy constitutes, on the one hand, a space where identity and belonging are reproduced in everyday practices, and, on the other hand, a stage for struggles over national superiority and legitimacy, while also functioning as an instrument of nation branding in public diplomacy and the management of international image. In conclusion, it appears that gastronomic rivalry not only produces a“gastro-war”but also opens the way, through common heritage and the sharing of the table, to dialogue and possible rapprochement within the framework of“conditional hospitality”.