Avrasya'da yeni stratejik gelişmeler ve bölgesel bütünleşme çabaları: Şanghay İşbirliği Örgütü
New staregic developments in Europe and regional integration eforts: Shanhgai Cooperation Organization
  1. Tez No: 512217
  2. Yazar: ZEHRA AKSU
  3. Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ OSMAN AĞIR
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Uluslararası İlişkiler, International Relations
  7. Yıl: 2018
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Kahramanmaraş Sütçü İmam Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Siyaset Bilimi ve Uluslararası İlişkiler Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 106
Özet
Sovyetler Birliği'nin dağılmasıyla birlikte Soğuk Savaş bitmiş ve iki kutuplu dünya düzeni sona ermiştir. Beklentilerin aksine Soğuk Savaş sonrası dünya daha güvenilir bir yer haline gelmemiş, kısa bir duraklama döneminden sonra yeni mücadelelere sahne olmuştur. Bu dönemde eski SSCB coğrafyasında, Soğuk Savaş'ın galibi ve tek kutuplu dünyanın hegamon gücü, ABD belirleyici olmaya yönelmiştir. ABD'nin eski SSCB toprakları ve Asya Pasifik bölgesinde hakimiyet kurmaya başlayarak Rusya ve Çin'i çevrelemeye başlaması başta Rusya Federasyonu ve Çin olmak üzere birçok ülkeyi rahatsız etmiştir. Böyle bir küresel ortamda Avrasya bölgesinde yeni bağımsızlığına kavuşan ülkeler ve Çin arasındaki sınır anlaşmazlıklarını çözümlemek gayesiyle kurulan“Şangay İşbirliği Örgütü”zaman içersinde stratejik hedeflere yönelmiştir. Örgüt bugün itibariyle ilişkilerini çeşitlendirip siyasi, ekonomik, askeri, kültürel, bölgesel güvenlik ve diplomasi alanlarına taşıyarak bölgedeki en önemli ve somut bir bütünleşme adımına dönüşmüştür. Bu çalışma, Avrasya bölgesindeki yeni stratejik gelişmeleri ele alarak, bölgedeki bütünleşme çabalarının en somut uygulaması olan Şangay İşbirliği Örgütü'nün önemini açıklamayı amaçlamıştır. Çalışmada,“Şanghay İşbirliği Örgütü'ne üye ülkelerin siyasi, askeri, ekonomik ve diğer alanlarda aralarındaki işbirliğini artırarak Avrasya bölgesinde güçlü bir bölgesel bütünleşmeye gidebilecekleri”hipotezi sınanmıştır. Avrasya, Avrasyacılık ve küresel örgüt tipolojileri açıklanıp, Soğuk Savaş ve Soğuk Savaş sonrası yeni dünya düzeni arayışları tartışılarak çalışmaya teorik altyapı sağlanmıştır. Çalışma konusuyla ilgili yeterince Türkçe çalışmanın bulunmadığı ve bu alanda Türkiye'de özgün çalışmalar yapılmasına ihtiyaç duyulduğu da çalışmanın sonuçlarındandır.
Özet (Çeviri)
With the collapse of the Soviet Union the Cold War was end, and bipolar world order finished. Contrary to expectations, the post-Cold War world has not become a more reliable place and has become a scene of new challenges after a short pause period. In this period, the former USSR geography was the victor of the Cold War and the hegemony of the unipolar world has begun to become the determinant of the United States. US former USSR territory and by starting to dominate the Asia-Pacific region, begin to surround Russia and China, especially the Russian Federation and China, has disturbed many countries. In such a global environment, the“Shanghai Cooperation Organization”(SCO), established with the aim of resolving the border disputes between the countries in the Eurasian region, has tended to different strategic targets over time. As of today, the organization has diversified its relations, moving to the political, economic, military, cultural, regional security and diplomacy area, has turn into the most important and concrete integration step in the region. This study aim to explain the importance of the Shanghai Cooperation Organization, which is the most concrete application of the efforts of integration in the region, by considering new strategic developments in the Eurasian region. In the study,“Shanghai Cooperation Organization member countries' political, military, economic and other areas can go a strong regional integration in the Eurasian region by increasing the cooperation between them”hypothesis has been tested. In this study, Eurasia, Eurasianism and global organization typologies are explained, the Cold War and after Cold War, search for new world order was discussed and the theoretical basis for the work was provided.