Yetişkin bireylerde yeni besin korkusu ve diyet kalitesinin değerlendirilmesi
Evaluation of food neophobia and diet quality in adult individuals
  1. Tez No: 514649
  2. Yazar: ENES MUSTAFA UÇAR
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. MEVLÜDE KIZIL
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Beslenme ve Diyetetik, Nutrition and Dietetics
  7. Yıl: 2018
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Hacettepe Üniversitesi
  10. Enstitü: Sağlık Bilimleri Enstitüsü
  13. Sayfa Sayısı: 122
Özet
Yeni besin korkusunun (FN) beslenme üzerinde etkilerinin olduğu bildirilmesine karşın konuyla ilgili çalışmalar literatürde oldukça sınırlıdır. Bu çalışma, FN ile diyet kalitesi arasındaki ilişkiyi değerlendirmek amacıyla Adana'da yaşayan 20-60 yaş aralığına sahip 174 gönüllü birey (89'u kadın, 85'i erkek) ile yürütülmüştür. Katılımcıların demografik özellikleri, fiziksel aktivite durumu, beslenme alışkanlıkları, besin tüketim sıklığı, 24 saatlik geriye dönük besin tüketim kaydı, antropometrik ölçümleri ve FN düzeyi (FNS ölçeği ile) yüz yüze görüşme yöntemi ile uygulanan anket aracılığıyla elde edilmiştir. Ayrıca diyet kalitelerini değerlendirmek amacıyla Besin Çeşitliliği Skoru (DDS) ve Sağlıklı Yeme İndeksi (HEI)-2015 ölçekleri kullanılmıştır. FN ile yaş arasında pozitif yönde ve zayıf düzeyde ilişki olduğu saptanmıştır (r=0,286, p0,05). Korku düzeyi artıkça, erkek bireylerin tükettikleri ekmek ve tahıl grubu besinler ile kadın bireylerin tükettikleri peynir, yumurta, sebze ve kepekli ekmek miktarı azalırken, kadınların şekerleme tüketimlerinin arttığı görülmüştür (p0,05).
Özet (Çeviri)
Although food neophobia (FN) are reported to have nutritional effects, the studies on the subject are fairly limited in the literature. This study was conducted with 174 volunteers (89 female, 85 male) with a range of 20-60 years living in Adana so as to evaluate the relationship between FN and dietary quality. Participants' demographic characteristics, physical activity status, nutritional habits, food consumption frequency, 24-hour food consumption record, anthropometric measurements and food neophobia level (with FNS scale) were obtained by means of a questionnaire administered by face-to-face interview method. Furthermore, Dietary Diversity Score (DDS) and Healthy Eating Index (HEI) -2015 scales were used to assess dietary qualities. İt was being determined that there is a weak positive correlation between FN and age (r = 0.286, p 0.05). As the level of FN increases, it is indicated that the amount of bread and grain group foods consumed by male subjects and the amount of cheese, eggs, vegetables, and wholemeal bread consumed by female subjects decreased; contrariwise, the consumption of sweets in women significantly increased (p0.05).