Bilgi teknolojilerinin örgüt yapısına etkisi ve 1'inci Hava İkmal Bakım Merkezi Komutanlığı'nda bir uygulama
- Tez No: 51465
- Danışmanlar: PROF.DR. ŞAN ÖZALP
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: İşletme, Business Administration
- Yıl: 1996
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Anadolu Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Sayfa Sayısı: 86
Özet
ÖZET Günümüzde temel üretim faktörlerinden biri sayılan bilgi, elektronik alanda sağlanan gelişmelerle bütünleştirilerek bilgi teknolojilerinin ortaya çıkmasına yol açmıştır. Bilgi teknolojilerinin giderek artan kullanımı sonucunda 1980'li yılların başından itibaren toplumsal ve ekonomik bir değişim yaşanmaya başlanmıştır. Bu değişim sonucu ortaya çıkan toplumsal yapıya Bilgi Toplumu adı verilmektedir. Toplumun bir parçası olan örgütlerde de, bilgi teknolojilerinin etkisi ile değişimin ortaya çıkması doğal dır. Tez kapsamında bir uygulama olarak, Türk Hava Kuvvetleri Komutanlığının bir parçası olan ve jet motorlu uçaklarm bakım, onanm ve tadilatından sorumlu olan l.HİBM.K.lığı'nda, bilgi teknolojilerinin uygulanması ile yaşanan değişim ortaya koyulmuştur. l.HİBM.K.lığı'nda uçak parça imalarında örgütsel başarının arttırılması amacıyla, bilgi teknolojilerinin geliştirilip yaygınlaştırılması ile oluşturulan öneri bir örgüt yapısı tezin son bölümünde verilmiştir. Bu çalışma, yüksek teknoloji kullanan ancak sürekli verimsiz ve hantal yapılan vurgulanan KİT'lerle özdeşleştirilen l.HİBM.K.lığı'nın farklılığının ortaya koyulması ve uçak parça imalat sürecinin daha da etkinleştirilebilmesi açısından önem arzetmektedir.
Özet (Çeviri)
ABSTRACT Information is one of the today's production factor. Need to using information and improvements on the electronic area had created information technologies (IT). IT widely used after 1980 and began to change society and ecenomy. After this social change, new society called as information society. Also, same change effects shown on organizations. On this thesis explained that the change effect of IT to l.HİBM. K.lığı, that is part of Turkish Air Force and responsible for maintenance, overhaul and repair of jet engine aircrafts. At the last section of thesis, suggested organization structure is given to increase organizational success by enlarging to use IT. II