Tuz sırları ve uygulamaları
- Tez No: 51466
- Danışmanlar: YRD. DOÇ. DR. EKREM KULA
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Güzel Sanatlar, Fine Arts
- Yıl: 1996
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Anadolu Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Sayfa Sayısı: 98
Özet
ÖZET Bu araştırmada, tuz sırlarının başlangıcından günümüze dek olan tarihsel gelişimi incelenerek tuz sırlı seramiklerin nerede ve nezaman yapılmaya başlandığı, nasıl bir gelişme gösterdiği konusunda bilgiler aktarılmaya çalışılmıştır. Araştırmanın ikinci bölümünde tuz sırı üe uyumlu bünyeler farklı tuz kompozisyonları, pişirme yöntemi, tuz sırları için uygun fırınlar ve yakıt türleri üzerinde durularak araştırmalar gerçekleştirilmiştir. Sön bölümde ise yapılan araştırmalar ve incelemeler doğrultusunda, tuz sırı uygulamaları yapılmıştır. 1200°C ve üzerinde pekişen bünyeler hazırlanmış, döküm yoluyla ve elle şekillendirilen tasarımlarla uygulamalar gerçekleştirilmiştir. Hazırlanan astarlarla bazı formlar üzerine dekor uygulamaları yapılmıştır. Yapılan çalışmaların sonucunda tuz sırı seramik uygulamalarının sanatçıya sınırsız yorumlama ve değişken renk ve doku olanakları sağladığı görülmüştür.
Özet (Çeviri)
SUMMARY In this study,through the investigetion of the historical development of salt glazes-from the beginning to present day, have been tried to be explained in terms of the first place and period of manufacturing and improvement of salt glazed ceramics. In the research carried out next covers the body that is congenial with salt glaze, variable salt compositions, firing methots, and appropriate kiln and fuel types for salt glazes. Last chapter includes the salt glaze applications which were done in the light of early researches and investigations. Meterials which would be reinforced in 1200°C were prepared, and the applications of slib casting and hand-shaped desings were realized accordingly. Decor applications were applied on some forms through prepared engobes. As the result of the researc throughout the study, it can be said that, the salt glaze ceramic applications properes infinite elucidation and fluctuating colour-texture opportunities to the artist. ir