Deneysel periferik nöropatide aslan yelesi mantarının (hericium erinaceus) rejeneratif etkisinin araştırılması
Investigation of the regenerative effect of lion's mane (hericium erinaceus) mushroom in experimental peripheral neuropathy
  1. Tez No: 514663
  2. Yazar: MUSTAFA ADEN
  3. Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ RAMAZAN ÜSTÜN
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Fizyoloji, Physiology
  7. Yıl: 2018
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Van Yüzüncü Yıl Üniversitesi
  10. Enstitü: Sağlık Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Fizyoloji Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 66
Özet
Aden M, Deneysel periferik nöropatide aslan yelesi mantarının (Hericium erinaceus) rejeneratif etkisinin araştırılması, Van Yüzüncü Yıl Üniversitesi, Sağlık Bilimleri Enstitüsü, Tıp Fakültesi Fizyoloji Anabilim Dalı, Yüksek Lisans Tezi, Van, 2018. Kemoterapi kaynaklı periferik nöropati (CIPN), kanser hastalarında önemli, doz sınırlayıcı bir yan etkidir. Cis-diklorodiamin (II) platin (CDDP, sisplatin) platin bazlı kemoterapötik ajandır. Dünya Sağlık Örgütü'nün Temel İlaçlar Listesi'nde listelenen sisplatin, baş, boyun, küçük hücreli akciğer kanseri, testis, ovaryum, beyin ve mesane kanserleri gibi çeşitli katı tümörlerin tedavisinde yaygın olarak kullanılmaktadır. Nörotoksisite sisplatin'in en yaygın ve doz sınırlayıcı yan etkisidir. Sisplatin tedavisi alan kanser hastalarının % 30'unda ciddi akut ve kronik periferik nöropatiler görülmektedir. Bu bağlamda kemoterapiyle kanser hastalarını hayata bağlarken periferik nöropati komplikasyonuna karşı önlem almak, hastaların yaşam kalitelerini yükseltmek büyük önem arz etmektedir. Bu nedenle, yeni, etkili ve güvenli nöroprotektif ajanların keşfine yönelik araştırılmalar son yıllarda yaygınlaştı.Yenilebilir ve tıbbi bir mantar olan Aslan Yelesi Mantarı (AYM) (Hericium erinaceus) Asya ülkelerinde binlerce yıldır yaygın olarak tüketilmektedir. AYM'nin antikarsinojenik etkisinin olduğu, sinir ve beyin sağlığı ile ilgili terapötik aktivitelere sahip olduğu bildirilmiştir Bu çalışmada sisplatine duyarlı BALB/c ırkı farelerde periferik nöropati modeli oluşturuldu. AYM'nin sıcak su ekstraktı hazırlandı, intraperitoneal yolla hayvanlara uygulandı. Periferik sinirler üzerindeki etkiler canlı ağırlık testi, elektromyografik inceleme ve immunohistokimyasal tekniklerle araştırıldı. Bulgular periferik nöropati modelinin oluşturulduğunu doğruladı. Morfolojik ve fonksiyonel bulgular AYM'nin periferik nöropatili hayvanlarda periferik sinir rejenerasyonu başlattığını gösterdi. Ancak AYM tedavi grubunun sisplatin grubundan olan farkı istatistiksel olarak anlamlı değildi. AYM'nin rejeneratif kapasitesinin aydınlatılmasına yönelik uzun süreli ve daha ileri çalışmalara ihtiyaç duyulmaktadır.
Özet (Çeviri)
Aden M, Investigation of the regenerative effect of lion's mane (Hericium erinaceus) mushroom in experimental peripheral neuropathy, Van Yuzuncu Yıl University, Institute of Health Sciences, Faculty of Medicine; Department of Physiology, Thesis for Master of Science, Van, 2018. Chemotherapy-induced peripheral neuropathy (CIPN) is an substantial, dose-limiting side effect in cancer patients. Cis-dichlorodiamine (II) platinum (CDDP, cisplatin) is a platinum-based chemotherapeutic agent. Cisplatin, which is listed in the World Health Organization's List of Essential Drugs, is widely used in the treatment of various solid tumors such as head, neck, small cell lung cancer, testis, ovary, brain and bladder cancers. Neurotoxicity is the most common and dose limiting side effect of cisplatin. Severe acute and chronic peripheral neuropathies are seen in 30% of cancer patients receiving cisplatin therapy. In this context, it is very important to take preventive measures against peripheral neuropathy complications while increasing the quality of life of cancer patients with chemotherapy. For this reason, researches into the discovery of new, effective, and safe neuroprotective agents have become widespread in recent years. Lion's mane (Hericium erinaceus) mushroom (LMM), an edible and medical fungus, has been widely consumed in Eastern Asian countries for thousands of years. It has been reported that LMM has an anticarcinogenic effect and has therapeutic activities related to nerve and brain health. In this study, a peripheral neuropathy model was established in cisplatin-sensitive BALB/c mice. The warm water extract of LMM was prepared, applied to the animals intraperitoneally. The effects on peripheral nerves were investigated by live weight test, electromyographic examination and immunohistochemical techniques. The findings confirmed that a peripheral neuropathy model was established. Morphological and functional findings showed that LMM initiated peripheral nerve regeneration in animals with peripheral neuropathy. However, the difference between the LMM treatment group and the cisplatin group (LMM) was not statistically significant. Longterm and further studies are needed to clarify the regenerative capacity of the LMM.