Türkiye'de döviz, döviz kuru ve politikalarına, toplumsal ve ekonomik bir bakış
- Tez No: 51471
- Danışmanlar: DOÇ.DR. KEMAL YILDIRIM
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Ekonomi, Economics
- Yıl: 1996
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Anadolu Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Sayfa Sayısı: 103
Özet
ÖZET Bu çalışmada, döviz, döviz kuru ve bununla beraber oluşan politikaların üç ana dönemdeki (1923-1950, 1950-1980, 1980-1995) etkileri Türkiye baz alınarak incelenmektedir. Araştırma üç ana bölümden oluşmaktadır. îlk bölümde döviz tanımı araştırılmış, tanımlardan hareketle, döviz değerinin hangi teorilere dayanılarak belirlendiği, sekiz teori ele alınarak sunulmuştur. Bu bölümde son başlık olarak detaylı bir şekilde sabit, esnek, esneklik kazandırılmış sabit döviz kuru, sistemleri açıklanmıştır. Araştırmanın ikinci bölümünde döviz arzı, döviz talebi ve denge döviz değeri ilk ele alman konular olmuştur. Buna ek olarak yeni fînansal araçlar ve dövize devletin müdahalesi olarak devalüasyon ve revalüasyonda bu bölümde ele alınmaktadır. Türkiye'nin gündeminde sürekli bulunan devalüasyon daha ayrıntılı incelenmektedir. Son bölümde Cumhuriyet'in ilanından 1995'e kadar geçen dönemde Türkiye'de uygulanan döviz kuru politikaları, toplumsal ve siyasal durum analizleri ile sunulmaktadır.
Özet (Çeviri)
SUMMARY This study, analyses the impacts of foreign currencies, exchange rates and their polices in three different periods (1923-1950, 1950-1980, 1980-1995) with special reference to Turkey. The study consists of three chapters. The first chapter gives a definition of foreign currency, and presents eight theories which explain the determination of foreign currency price. Also in this chapter fixed and flexible exchange rate systems as well as the arawling peg system are explained in detail. The second chapter calibrates on demand for and supply of foreign exchange and on equilibrium price of foreign currency. In addition, devaluation and revaluation were examined as the intervention of the state into the new financial devices as well as foreign exchange. The Devaluation, which is always on Turkey's agenda is investigated in details. The final chapter present exchange rate policies implemented in Turkey from the short of the Republic until 1995 with reference to social and political analyses.