Helezon konveyör sistemlerinde oluk boşluğunun ve eğimin iletim kapasitesine etkisi
The effect of radial clearance and slope on the transmission capacity at the screw conveyor systems
- Tez No: 514711
- Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ BERNA BOLAT
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Makine Mühendisliği, Mechanical Engineering
- Yıl: 2018
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Yıldız Teknik Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Makine Mühendisliği Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Konstrüksiyon Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 76
Özet
Helezon konveyör sistemleri 2200 yıl önce ilk defa Arşimet tarafından tasarlanmış, günümüze kadar çeşitli endüstri alanlarında kullanılmaya devam eden bir malzeme aktarım mekanizması olmuştur. Özellikle yığın malzemelerin aktarılmasında önemli bir yere sahip olan bu sistemler, popüler dünyada teknolojinin ve bilimin gelişmesiyle ayrı bir boyut kazanmış, bünyesinde bulundurduğu teorik hesap ve formülizasyonların modelleme programlarıyla modellenmesine geçilmiştir. Günümüzde konveyör sistemlerini kullanan üretici firmalar bu yazılım programları sayesinde taşıyacağı malzemeyi kullanmakta olduğu sistemde önceden modelleme imkanı bularak malzeme hakkında gerekli öngörü bilgilerine sahip olmaktadır. Bu durum, teorikte hesaplanmış olan mekanizmaların pratikte deneme yanılma yöntemi olarak uygulanmadan önce, bilgisayar ortamında gerekli optimizasyonların yapılmasına olanak sağlamaktadır. Sistem ve malzeme çeşitliliği göz önüne alındığında bu modelleme programlarının önemi ortaya çıkmaktadır. Bu sistemlerde iletim kapasitesinin ilgili teorik hesap ve formülizasyonlar da görüldüğü üzere, helezon sisteminin tasarımı ve hızının önemi olduğu kadar oluk boşluğunun ve eğim faktörünün de sistem üzerinde etkisi mevcuttur. Yapılan bu çalışmada bu oluk boşluğun ve eğimin etkisi, iki farklı boyuttaki malzemenin üzerinde hem deneysel olarak hem de bilgisayar ortamında modellenmesiyle incelenmiştir. Bu konuda yayınlanmış olan makaleler de incelenmiş olup yapılan analiz sonuçları yorumlanmıştır. İlgili sistemin deneyi YTU Konstrüksiyon Laboratuvarında yapılmış olup modellenmesinde Solidworks programı kullanılmıştır. İlgili analizler de sonlu elemanlar yöntemini kullanmakta olan EDEM akış analiz programında gerçekleştirilmiştir.
Özet (Çeviri)
Screw conveyor systems, designed by Archimedes for the first time 2200 years ago, have been used for the material handling of bulk material in various industrial areas. These systems, which has a significant place in these areas, have come into prominence with the development of technology and science in the popular world. By the help of including the theoretical calculations and formulations, software programs have been come into use at these systems. Nowadays, manufacturing companies that use conveyor systems have the necessary forecasting information about the material by having possibility to pre-model in the system where they are using the material to be conveyed by using these software programs. Thus, the theoretically calculated mechanisms can be allowed in order to make the necessary optimization in the computer environment before applied as a trial and error method in the practice. Especially taken into consideration the variety of systems and materials, the prominence of these software programs arises. In these systems, as the theoretical calculations and formulations of the transmission capacity, there is also an effect on the system of the gutter gap (radial gap) as well as the angle of screw system. In this study, the effect of this radial gap and the angle of the system were evaluated by using two different type of materials which were at experimental method and also computerized. The articles published in this area have been reviewed and the results of the analysis have been interpreted by using the discrete Element Method (DEM). The DEM Modelling gives predictions of the screw conveyor performance in terms of mass flow rate at the different radial gaps and angle of systems.