Dış ticaretin finansmanında factoringin yeri ve önemi
  1. Tez No: 51473
  2. Yazar: Ş. NECMİ ŞENOL
  3. Danışmanlar: PROF.DR. N. NÜVİT OKTAY
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: İşletme, Business Administration
  7. Yıl: 1996
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Anadolu Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  13. Sayfa Sayısı: 97
Özet
ÖZET Bu çalışmada, bir finansman tekniği olan factoring bütün yönleriyle ele alınmaya çalışılmıştır. Dünyadaki geçmişi çok eskilere dayanan, ancak bize 1980'li yılların sonlarından itibaren gelen factoring finansman yöntemi önü açık bir sektör görünümü çizmektedir. Bizdeki gelişim seyiri, 1980 sonrası temellendirilmeye çalışılan dışa açık ekonomi politikaları ve ihracata dayalı sanayileşme stratejileriyle paralellik göstermektedir. Bir çok uluslararası yeni finansman teknikleri gibi (Leasing, Forfaiting, Franchising, risk sermayesi v.b) factoringde gerek dünyada gerekse bizde yasal mevzuatını zamanında oluşturamadığı için uygulamada sıkıntılar yaşanmaktadır. Bu sıkıntıların giderilmesi için gerekli düzenlemeleri yapma gereği vardır. İlgili düzenlemeler yapıldığında uygulama alanı daha da genişleme olanağı bulabilecektir. Çağdaş anlamdaki uygulamasını 1890'lı yıllarda Amerika'da elde eden factoring, 1960'lı yıllarda Arupa kıtasına geldikten sonra çok hızlı bir gelişme seyiri izlemiştir. Öyleki, İtalya A.B.D.'ni geride bırakarak dünyanın liderliğini ele geçirmiştir. Bölgesel alanda da Avrupa.Topluluğu dünya ölçeğinde çok önemli bir yere sahip bulunmaktadır. Bu çalışmanın amacı aktif bir finansal methot olan factoringe dikkatleri çekmektir. Bu sebeple konu, genel çerçeve içinde ele alınmıştır.
Özet (Çeviri)
ABSTRACT In this study, the Financial Technique which is called Factoring will be examined. The Financial Technique of Factoring has a long history around the world, but it only come to Turkey in the late 1980 s. Now, it is a developing and exponsive subject. Now, Factoring shows a trend paralleling the establishment of open economic policies and exportation-based industrial strategies. Factoring, however has encountered several problems, due to the lack of the establishment of legal requirements in Turkey and around the world, like most new int'l financial techniques (leasing, fortfaiting, Franchising, Risk Capital etc.) It is neccessery to work on these legal requirments. When these legal requirements are established the field will develop more in its practical sense. Factoring started to earn its modern pratice in the 1 890s in the USA and them moved to Europe in the 1960s. Since then, it has been developing rapidly. It developed in Europe so rapidly that now, Italy is the leader of Factoring practice and has surpassed the American side. From a regional standpoint, EC has a world wide importance in Factoring. The aim of this study is to investigate one of the financial methods of Factoring. In this aspect, Factoring will be examined from a general perspective.