Meme kanserli hastalarda kemoterapi tedavisi sırasında uygulanan sanal gerçeklik gözlüğünün anksiyete ve hasta memnuniyetine etkisi
The effect of virtual reality glasses applied during chemotherapy treatment on anxiety and patient satisfaction in patients with breast cancer
- Tez No: 514744
- Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ DİĞDEM LAFCI
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Hemşirelik, Nursing
- Yıl: 2018
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Mersin Üniversitesi
- Enstitü: Sağlık Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Hemşirelik Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 90
Özet
Amaç: Bu araştırma, birinci kür kemoterapi tedavisi sırasında meme kanserli hastalara uygulanan sanal gerçeklik gözlüğünün hastalardaki anksiyetenin psikolojik ve fizyolojik belirtilerine (kan basıncı, kalp atım hızı, solunum hızı ve periferik oksijen satürasyonu (SpO2)) etkisini belirlemek amacıyla randomize kontrollü deneysel çalışma olarak yapılmıştır. Yöntem: Araştırmanın evrenini, 01 Ekim 2017- 15 Nisan 2018 tarihleri arasında Mersin Şehir Hastanesi Ayaktan Kemoterapi Ünitesi'nde birinci kür kemoterapi tedavisi alan meme kanserli hastalar oluşturmuştur. Örneklemini ise araştırma kriterlerine uyan kemoterapi tedavisi alan meme kanserli hastalar arasından randomizasyonla belirlenen 62 çalışma (sanal gerçeklik gözlüğü uygulanan) ve 62 kontrol (sanal gerçeklik gözlüğü uygulanmayan) grubu olmak üzere toplam 124 hasta oluşturmuştur. Veri toplama araçları olarak“Birey Tanıtım Formu”“Durumluk Kaygı Envanteri”“Anksiyetenin Fizyolojik Belirtileri İzlem Formu”“Memnuniyet Durumunu Değerlendirme Skalası (MDDS)”ve“Kemoterapi Sırasındaki Zaman Algısı Değerlendirme Formu”kullanılmıştır. Çalışma grubundaki hastalara, kemoterapi sırasında süresi 3-10 dakika arasında değişen toplam 30 dakika boyunca sanal gerçeklik gözlüğü ile müzik fonlu, park, doğa ve deniz kenarı yürüyüşleri, deniz altı, müze gezisi gibi videolardan hastanın izlemek istediği ve istediği zaman değiştirebileceği videolar izletilmiştir. Kontrol grubundaki hastalara ise herhangi bir uygulama yapılmaksızın standart kemoterapi protokolü ve hemşirelik bakımı uygulanmıştır. Verilerin değerlendirilmesinde ortalama, yüzdelik, ki kare, t testi, bağımlı gruplarda t testi ve bağımsız gruplarda t testi kullanılmıştır. Bulgular: Sanal gerçeklik gözlüğü uygulaması sonrası çalışma grubunda durumluk kaygı puan ortalaması ve kemoterapi sırasındaki zaman algısının istatistiksel olarak anlamlı düzeyde azaldığı (p0,05).
Özet (Çeviri)
Aim: This study was designed to determine the effect of virtual reality glasses in patients with breast cancer during the first cure of chemotherapy treatment on the psychological and physiological symptoms of patient anxiety (blood pressure, heart rate, respiratory rate and peripheral oxygen saturation (SpO2) done. Methods: The study's universe consisted of breast cancer patients chemotherapy treatment at Mersin City Hospital Remote Chemotherapy Unit between 01 October 2017 and 15 April 2018. The sample consisted of a total of 124 patients, 62 of whom were randomly assigned to chemotherapy-treated breast cancer patients (used virtual reality glasses) and 62 controls (who did not use virtual reality glasses) among the breast cancer patients who received chemotherapy treatment. Data collection tools were“Individual Presentation Form”,“State Anxiety Inventory”,“Physical Symptoms Follow-up Form for Anxiety”,“Satisfaction Evaluation Scale”and“Time Awareness Evaluation Form for Chemotherapy”were used. During the course of chemotherapy, the patients in the study group were exposed to video for a total of 30 minutes, ranging from 3 to 10 minutes, with the help of virtual reality glasses, such as music, park, nature and marine walks, underwater and museum trips. In the control group, standard chemotherapy protocol and nursing care were applied without any application. Mean, percentage, chi square, t test, t test in dependent groups and t test in independent groups were used in the evaluation of the data. Results: In the study group after the virtual reality glasses application, the state anxiety point average and the time perception during the chemotherapy treatment decreased statistically (p0,05).