Basında Türk-Yunan ilişkileri (1950-1954)
Turkish-Greek relations in press (1950-1954)
  1. Tez No: 514776
  2. Yazar: SERRA YAZICI ÖZEL
  3. Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ FERHAN KIRLIDÖKME MOLLAOĞLU
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Tarih, Uluslararası İlişkiler, History, International Relations
  7. Yıl: 2018
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Trakya Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Balkan Çalışmaları Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 207
Özet
İkinci Dünya Savaşı 1945 yılında sona ermiştir. Savaş sonunda ABD gücünü yitirmiş, Sovyetler ise savaştan güçlenerek çıkmıştır. Bu da dünya konjonktürünün değişmesine neden olmuştur. ABD hegemonyasındaki tek kutuplu dünya artık ABD ve Sovyetler ekseninde iki kutuplu hale gelmiştir. Savaşta, Türkiye savaş dışında kalarak denge politikası izlemiştir. Yunanistan ise Almanların ve İtalyanların işgaline uğramış ve savaştan ağır yaralar alarak çıkmıştır. Tam toparlanamadan da ülke içinde çıkan iç çatışmalar neticesinde iç savaşla mücadele etmiştir. Birbirine komşu Türkiye ve Yunanistan Sovyetlerin tehditlerine maruz kalmıştır. Bu nedenle iki ülke Batıya yakınlaşarak ortak hareket etmeye başlamış ve NATO'ya üye olmuştur. Türkiye ve Yunanistan arasında bu süreçte karşılıklı üst düzey ziyaretler yoğunlaşmış ve bir takım anlaşmalar yapılmıştır. Böylece iki ülke arasındaki yakınlaşma sadece siyasi boyutta kalmamış, kültürel ve sosyal alanlara da yansımıştır. 1950-1954 yılları arasında iki ülkenin her alanda yakınlaşması, Türk ve Yunan basınına dolayısıyla kamuoyuna yansımıştır. 1954 yılı itibariyle de iki ülke arasındaki bu dostluk, Kıbrıs sorununun uluslararası boyuta taşınmasıyla yavaş yavaş kopma noktasına gelmiştir. Bu tezde Türkiye ve Yunanistan'ın 1950-1954 yılları arasındaki yakınlaşmasının her iki ülkenin basınında nasıl ele alındığı ve kamuoyundaki yansımaları değerlendirilecektir.
Özet (Çeviri)
The Second World War ended in 1945. At the end of the war the USA fell from power and the USSR grew stronger which caused the international conjuncture to alter. The monopole hegemony of USA over the world came to an end and the adversary politics between the USA and the USSR started. During the war, Turkey carried out an equilibrium policy by standing out of the war. On the other hand, Greece was occupied by Germans and the Italians that led to the severe damage of the country. War-torn Greece also went through a civil war due to the inner turmoil of the state. The neighbors Turkey and Greece faced the USSR threats which pushed them to a convergence policy by approaching to the West and they joined to NATO. An increased number of high-profile visits executed and a set of agreements accorded between Turkey and Greece within this period. Thereby the rapprochement between the two states acquired a social and cultural dimension besides political. The rapprochement between two countries in all areas from 1950 to 1954 was also reflected in Greek and Turkish press. As of 1954, the Cyprus issue scaled up to an international level that led the amity between Greece and Turkey to come to a breakaway point. This thesis studies the Greece's and Turkey's press coverage of the rapprochement between two states through 1950-1954 and also its reflections to the public opinion.