Investigating middle school preservice mathematics teachers' conceptions of algebra and knowledge of task purposes and student thinking
Ortaokul matematik öğretmen adaylarının cebir hakkındaki algılarının ve soru amacı ve öğrenci çözümleri hakkındaki bilgilerinin incelenmesi
- Tez No: 514777
- Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ IŞIL İŞLER BAYKAL
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Eğitim ve Öğretim, Education and Training
- Yıl: 2018
- Dil: İngilizce
- Üniversite: Orta Doğu Teknik Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Fen ve Matematik Alanlar Eğitimi Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 182
Özet
21. yüzyılın başlarından bu yana erken yaşlardaki cebir öğretimi önem kazanmıştır. Öğretmenler cebir öğretiminin en önemli unsurlarından biri oldukları için bu çalışma, ortaokul matematik öğretmen adaylarının soruların amaçları hakkındaki bilgilerinin, cebir algılarının, ve öğrenci çözümleri hakkındaki bilgilerinin ve Özel Öğretim Yöntemleri dersindeki cebir haftalarından sonraki değişimlerinin incelenmesini amaçlamıştır. Bu amaca dayanarak, Ankara ilinde Türkiye'de bulunan bir devlet üniversitesindeki Özel Öğretim Yöntemleri dersini alan üçüncü sınıf ortaokul matematik öğretmen adayları ile nitel bir çalışma yapılmıştır. Veriler, yaklaşık bir saat süren, yarı yapılandırılmış ve soru odaklı görüşmeler yoluyla toplanmıştır. Ön görüşmeler, birinci dönemin onuncu haftasında iki haftalık cebir konularından önce sekiz katılımcı ile, son görüşmeler ise ikinci dönemin dördüncü haftasında cebir konularından sonra aynı katılımcılardan yedisi ile yapılmıştır. Çalışmanın sonuçları, ön görüşmelerde öğretmen adaylarının verilen soruların amaçlarını ve öğrencilerin muhtemel cevaplarını tahmin etmede, eşittir işareti ile ilgili olan kavram yanılgısı dışında, başarılı olduklarını göstermiştir. Son görüşmelerde öğretmen adayları bunda daha başarılı olmuşlardır. Ön görüşmelerde, öğretmen adaylarının öğrenci çözümlerini sınıflandırmaları ilişkisel düşünmeden çok sembol ve işleme dayanırken, bu durum son görüşmelerde değişmiştir. Fakat öğretmen adaylarının tutarlı bir cebir algısına sahip olmadıkları bulunmuştur.
Özet (Çeviri)
Starting with the beginning of the 21th century, teaching algebra in the early grades has gained more attention. Since teachers are one of the crucial factors in teaching early algebra, this study aimed to understand middle school pre-service mathematics teachers' (PSMTs') awareness about the underlying algebraic structure of given tasks, their conceptions of algebra, expectations about possible student solutions, and the changes after attending the algebra weeks in the Methods of Teaching Mathematics Course. With this aim, a qualitative study was conducted with third year middle school pre-service mathematics teachers who were enrolled to the Methods of Teaching Mathematics Courses in the Elementary Mathematics Education program at a public university in Ankara, Turkey. The data were collected throughout hour-long, semi-structured, task-based individual interviews. The pre-interviews were conducted with eight participants before the two weeks focus on algebra chapter in the tenth week of the first semester and the post-interviews were conducted with seven of these participants after the algebra weeks in the fourth week of the second semester. The findings of the study indicated that the PSMTs were successful in their awareness of task purposes and knowledge of student's possible solutions except anticipating student misconceptions regarding the equal sign in the pre-interviews. In the post-interviews, PSMTs were more successful at this. While, in the pre-interviews, PSMTs' categorization of student solutions seemed narrow focusing on symbol manipulation than on relational thinking, this situation changed in the post-interviews. However, PSMTs were not found to hold consistent conceptions of algebra during the interviews.