Garib-nâme'nin grameri – isim
Grammer of Garib-Name-noun
  1. Tez No: 514778
  2. Yazar: EMİNE ÇAVDAR YANMAZ
  3. Danışmanlar: PROF. DR. AHAT ÜSTÜNER
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Türk Dili ve Edebiyatı, Turkish Language and Literature
  7. Yıl: 2018
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Fırat Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Türk Dili ve Edebiyatı Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 133
Özet
Bu çalışmada, Eski Anadolu Türkçesinin önemli eserlerinden olan Âşık Paşa'nın Garib-nâme adlı eserinin dil özellikleri isimler açısından incelenmiştir. Prof. Dr. Kemal Yavuz tarafından tıpkıbasım, transkripsiyonlu metin ve Türkiye Türkçesine çeviri olarak bilimsel metotlarla yayımlanan Eski Anadolu Türkçesi döneminin bu önemli eseri çeşitli lisans, yüksek lisans ve doktora tezlerine konu olmuşsa da eserin dil özellikleri hakkında yeterli bir çalışma yapılmamıştır. Çalışmada Aşık Paşa'nın hayatı, eserleri, yaşadığı dönem hakkında bilgi verilerek, eserde yer alan isimden isim yapan ekler, isim çekim ekleri incelenmiş ve örneklendirilmiştir. Ayrı bölümler halinde ele alınan isim soylu kelimeler türleri, kullanım şekilleri ve anlamları bakımından dokuz ana başlık halinde incelenmiştir. Söz varlığı ve dil bakımından çok zengin malzeme ihtiva eden bu eserin, dil özellikleri bakımından Eski Anadolu Türkçesinin tipik özelliklerini taşıdığı görülmektedir.
Özet (Çeviri)
In this study, the language properties of one of the most important works of Old Anatolian Turkish, Âşık Pasha's Garibnâme, was investigated in terms of nouns. Even though this significant work of Old Anatolian Turkish, whose facsimile, transcribed text and translation into Turkey's Turkish were published by Prof. Dr. Kemal Yavuz, was discussed in various undergraduate, master's degree or doctoral degree theses, no sufficient study was conducted on the language properties of the work. In the study, by providing information about the life works of Âşık Pasha and the period he lived in, the affixes that make noun from a noun and noun inflection affixes were investigated and were samples. Investigated in separate sections, noun stemmed words, were examined in nine major topics in terms of their types, ways of usage and meanings. It was observed that this work, which includes a rather rich material in terms of vocabulary and language, possessed typical properties of Old Anatolian Turkish.