Âşık Paşa'nın Garib-Nâme'sinde fiiller
Verbs i̇n Gari̇b-Nâme of Aşık Pasha
  1. Tez No: 469120
  2. Yazar: ÖZGE ÇORUK
  3. Danışmanlar: YRD. DOÇ. DR. HASAN ÖZER, PROF. DR. MEHDİ ERGÜZEL
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Dilbilim, Türk Dili ve Edebiyatı, Linguistics, Turkish Language and Literature
  7. Yıl: 2017
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Bülent Ecevit Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Türk Dili ve Edebiyatı Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 929
Özet
Âşık Paşa'nın Garib-Nâme'sinde Fiiller başlıklı tez çalışması Garib-nâme'nin fiil indeksinin alınması sonucu elde edilen verilerin işlendiği beş ana başlıktan oluşmaktadır. Bu bölümler: 1. Basit Fiiller, 2. Türemiş Fiiller, 3. Birleşik Fiiller, 4. Ek fiil, 5. Fiilimsiler. Çalışmanın giriş bölümünde Âşık Paşa'nın hayatına ve eserlerine kısaca değinilerek yapısına göre fiiller basit, türemiş, birleşik fiiller, ekfiil ve fiilimsiler hakkında bilgi verilerek örneklerle birlikte sınıflandırıldı. Basit fiiller, Prof. Dr. Ahmet Bican ERCİLASUN'UN eseri“Kutadgu Bilig Grameri”temel kaynak alınarak ses düzenine dayanan bir sınıflandırmaya göre sıralandı ve kelimelerin anlamları yazıldı. Türemiş fiiller sınıflandırılırken eklerin yapıları göz önünde bulundurularak eklere göre tasnif edildi. Birleşik fiil bahsinde fiiller, kuruluş biçimleri bakımından sınıflandırılmış ve“Ek fiil”konusuna geçilmiştir. Ek fiilin görevi göz önünde bulundurularak metin içinden örneklere yer verildi. Eserde fiilimsiler almış oldukları ekin yapısına göre sıfat-fiil, zarf-fiil ve isim-fiil olarak metinin içinde geçtikleri yerle birlikte örnekler sunuldu. Daha sonra yapılan indeks çalışmasına yer verildi.
Özet (Çeviri)
Verbs in“Garib-Nâme”of Âşık Pasha theis study consists of 5 main topics including the data results from the verb index of“Garib-Nâme”. These topics are: 1. Bare verbs, 2. Derived verbs, 3. Compaund verbs, 4.Copula, 5. Verbals (gerunds). At the begining of the study, the life of Âşık Pashaand his works were shartly mentioned andthe verbs; ber, derived and compound verbs classified with their examples. Bare verbs were ranged according to a voice order classification based on grammar of Prof. Dr. Ahmet Bican ERCİLASUN'S Kutadgu Bilig and the meaning of the words were written. While classifying derived verbs, they were sorted out cansidering the structures of the affixions. In the contextof compound verbs, they were classified in terms of their forming styles andpassed on to copula verbs. The examples of copula verbs werementionet considering their functions. In the stduy, clauses were examplified by the sentences from the text as verbal-adjectives ( relative clause), verbal-advers (adverbial-clauses) and verbal noun (noun clause) according to the structure ofaffixions they took. Finally, byadding index work.