Tasarım stüdyosu eğitiminde bilişsel yetkinlik ve yaratıcılık süreçleri
Cognitive competence and creative process in design studio education
  1. Tez No: 514780
  2. Yazar: PELİN KOÇKAN ÖZYILDIZ
  3. Danışmanlar: PROF. PELİN YILDIZ
  4. Tez Türü: Sanatta Yeterlik
  5. Konular: İç Mimari ve Dekorasyon, Interior Design and Decoration
  7. Yıl: 2018
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Hacettepe Üniversitesi
  10. Enstitü: Güzel Sanatlar Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: İç Mimarlık ve Çevre Tasarımı Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 157
Özet
Tasarımcı düşünmenin temeli olan yaratıcılığı bilişsel anlamda açıklamayı hedefleyen çalışma, iç mekan tasarımı stüdyosu eğitimi özelinde yapılmış bir alan çalışmasıdır. Çalışmanın odak noktasını, eğitim ortamındaki tasarımcının deneyimlediği kavramsal ve biçimsel yorumlama süreçlerindeki ortaklıklar ve farklılıklar oluşturmaktadır. Bir düşüncenin somutlaşarak mekana uyarlanmasında çoğunlukla örtük olarak gerçekleşen yaratıcı eylemler; tasarım stüdyolarında aktarılması güç olan yönteme ilişkin bilginin yapı taşlarıdır. Stüdyoda dolaylı olarak yapılanan bu bilgi, alana özgü diğer bilgilerin kullanım biçimini belirleyerek tasarımcının özgün düşünce yapısını oluşturur ve yaratıcı üretimi destekler. Bundan hareketle, iç mekan tasarımı stüdyosunda tasarımcı düşünme biçimini bilişsel yaklaşımlarla destekleyerek açıklayan çalışmanın kuramsal bölümünde; yaratıcılık kavramı ve teorileri interdisipliner olarak tanımlanmış, ardından bilişsel yaratıcılık modelleri aktarılmıştır. Araştırmayı tasarım bilişi özelinde yapılandıran üçüncü bölümde, bilişsel yaklaşımların tasarım pratiği ve tasarım pedagojisindeki etkilerine değinilmiş; tasarım eğitimine yönelik üretilmiş bilişsel modeller irdelenmiştir. Modellerin katkısıyla birlikte belirlenen yaratıcı süreçler ve işlemler alan çalışmasının omurgasını oluşturmuştur. İç mekan tasarımı stüdyosunda yapılan alan çalışmasının içeriği, yöntemi ve verileri ile ilgili bilgilendirmelere dördüncü bölümde yer verilmiş, öğrenci çalışmalarının sözel ve görsel analizleri ise beşinci bölümde anlatılmıştır. Yapılan çalışmayla birlikte kavramsal ve biçimsel süreçlerde farklı yorumlama ve dönüştürme yolları tespit edilmiş, sonuçta ulaşılan bilgiler tasarımcının özgün düşünme yapısını oluşturan çok katmanlı bilişsel yaratıcılık modeliyle ifade edilmiştir.
Özet (Çeviri)
This study is a case-study about interior design studio aims to explain the creative thinking in design cognition. The focus of the study is to determine the similarities and differences between design students' conceptual and formal interpretation processes. The implicit process of creative design and production provides important sources of procedural knowledge which are difficult to convey in studio. This structured knowledge supports creative ideation of the designer by determining the ways of using other domain specific knowledge. From this point of view, the study aims to explain designerly ways of thinking in context of design education. In this purpose, the concept of creativity is defined as an interdisciplinary act and models of creative cognition are investigated in the second chapter of the thesis. In the third chapter, which structured the research onto design cognition, the effects of cognitive approaches on design practice and design pedagogy are examined and cognitive models which are produced for design education are discussed. The fourth chapter includes the content, method and related data of the case study. Verbal and visual analyses of student works are explained in the fifth chapter. Along with the research, different idea interpretation and transformation strategies have been identified in the conceptual and formal processes of design and as a result, thinking structures of the designers are expressed in a multi-layered cognitive creativity model.