Teknoloji odaklı uygulamaların tasarım eğitiminin öğrenme araçları olarak kullanılması: Tasarım stüdyosu dersi kapsamında gelecekçi öngörüler
Integrating technology-oriented applications as learning tools in design education: Futuristic perspectives within the context of the design studio course
- Tez No: 978055
- Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ FÜSUN CURAOĞLU
- Tez Türü: Sanatta Yeterlik
- Konular: İç Mimari ve Dekorasyon, Interior Design and Decoration
- Yıl: 2025
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Eskişehir Teknik Üniversitesi
- Enstitü: Lisansüstü Eğitim Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: İç Mimarlık Ana Sanat Dalı
Özet
Mekân, insan varoluşunun fiziksel ve bilişsel düzeyde biçimlenmesinde temel bir unsur olup, içmimarlık disiplini bu olguyu toplumsal, kültürel, psikolojik ve işlevsel boyutlarıyla bütüncül bir biçimde ele almaktadır. İçmimarlık eğitiminde merkezî bir yere sahip olan tasarım stüdyosu dersleri, çoğunlukla klasik yaklaşımlarla sürdürülmektedir. Ancak teknolojik gelişmeler, toplumsal dönüşümler ve kuşaklar arası farklılıklar doğrultusunda yeniden kurgulanma ihtiyacı doğmaktadır. Bu çalışmanın amacı, geleceğe yönelik bir eğitim modeli olarak“gelecekçi tasarım stüdyosu”yaklaşımının eğitim ve mekânsal boyutlarına ilişkin bir çerçeve ortaya koymaktır. Araştırma, karma yöntemle yürütülmüş; nitel aşamada akademisyenler ve öğrencilerle yarı yapılandırılmış görüşmeler ile çalıştay sürecinde kelime–kavram çağrışımı ve kart sıralama teknikleri kullanılmıştır. Nicel aşamada ise nörometrik ölçümlerle öğrencilerin bilişsel tepkileri analiz edilmiştir. Bulgular; gelecekçi tasarım stüdyosunun teknoloji tabanlı, çoklu duyu aktarımına imkân tanıyan, disiplinler arası, deneyime dayalı ve sanal asistan destekli bir yapıda kurgulanacağını göstermektedir. Nörometrik veriler, geleceğe yönelik bakış açısı kazanmanın eğitim sürecine katkılarını ortaya koymuştur. Sonuç olarak, gelecekçi stüdyo bağlamında teknoloji odaklı uyarlanabilir modellerin geliştirilmesine olanak sağlanmış ve teknoloji tabanlı, işlevsel ile deneyim odaklı yaklaşımları bütüncül biçimde irdeleyen metodolojik bir çerçeve oluşturulmuştur.
Özet (Çeviri)
Space is a multilayered phenomenon that plays a fundamental role in shaping human existence on both physical and cognitive levels. Interior design as a discipline directly related to spatial design, approaches space from a holistic perspective by considering its social, cultural, psychological, and functional dimensions. Design studio courses, which hold a central position in interior architecture education, are traditionally conducted through classical approaches. However, technological advancements, societal transformations, and intergenerational differences necessitate a redefinition of the design studio structure. This study aims to establish a framework for the educational and spatial dimensions of the“futuristic design studio”as a forward-looking educational model. The research employed a mixed-methods design; in the qualitative phase, semi-structured interviews were conducted with academics and students, complemented by word–concept association and card-sorting techniques in the workshop. In the quantitative phase, neurometric measurements were used to analyze students' cognitive responses. The findings indicate that the futuristic design studio will be shaped as a technology-based, multisensory, interdisciplinary, experience-oriented, and virtual assistant–supported model. Neurometric data further highlighted the significance of fostering a future- oriented perspective within the educational process. In conclusion, within the context of the futuristic studio, the study has enabled the development of technology-oriented adaptive models and proposed a methodological framework that holistically examines technology-based, functional, and experience-oriented approaches.