Sti policies and international trade
Bilim teknoloji ve yenilik politikaları ve uluslararası ticaret
  1. Tez No: 514789
  2. Yazar: EMİNE BENAN GÜLGÜN
  3. Danışmanlar: YRD. DOÇ. DR. AHMET OĞUZ DEMİR
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Ekonomi, Economics
  7. Yıl: 2018
  8. Dil: İngilizce
  9. Üniversite: İstanbul Ticaret Üniversitesi
  10. Enstitü: Dış Ticaret Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Uluslararası Ticaret Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Uluslararası Ticaret Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 100
Özet
Bilim Teknoloji ve Yenilik Politikası bütün ekonomi politikalarının tamamlayıcı parçasıdır. Bilim Teknoloji ve Yenilik Politikası ekonomi başlıklarının yönünü ve araştırma-geliştirmeye tahsis edilen harcamaların miktarını belirler. Bilim Teknoloji ve Yenilik Politikaları endüstri tarafından üretilecek ürünün çeşidi ve ekonomide uygulanacak yenilik politikasının belirlenmesi yönünden de ekonomide önemli bir faktördür. Bu çalışmada Bilim Teknoloji ve Yenilik Politikaları ve bunların Türkiye'deki ticarete etkisi incelemektedir. Ek olarak Türkiye gibi gelişmekte olan dört ekonomi ( Brezilya, Hindistan, Rusya ve Güney Afrika) ekonomileri karşılaştırmalı olarak incelenmiştir. Bu çalışma 1996 yılından 2006 yılına yirmi yıllık bir dönemi baz almıştır. Betimsel analiz yöntemi ile çalışmada Türkiye'deki araştırma-geliştirme harcamalarının gayrisafi yurtiçi hasılaya oranı incelenen periyodda 0.5% artmış iken, bu harcama oranı diğer ülkelerde nispeten sabit kalmıştır. Fakat gerçekte bu ülkelerin araştırma-geliştirme harcamaları gelişimlerine bağlı olarak katlanarak artmıştır. Ek olarak bütün ülkelerin ihracatları yıllar içerisinde geniş ölçüde artarken orta ve yüksek teknoloji ürün ihracatı da artış göstermiştir ki buda araştırma geliştirme harcamalarının ihracatın kompozisyonu üzerindeki pozitif etkisini göstermektedir.
Özet (Çeviri)
The Science, Technology, and Innovation Policy is an integral part of the overall policy of an economy. It determines the direction in which the economy is headed and also the amount of spending that will be allocated to research and development. STI policies are an important factor in the economy as it also determines the kind of products that will be produced by the industry and the innovations that will be implemented in the economy. This study has analyzed the STI policies and their impact on trade for Turkey. In addition, four other economies (Brazil, India, Russia, and South Africa) have been analyzed in order to draw comparisons to Turkey since they are all emerging economies. The study has been conducted over a 20-year period from 1996 to 2016. Through a descriptive analysis, the study finds that Turkey's Research and Development (R&D) expenditure as a percentage of Gross Domestic Product (GDP) has increased about 0.5% over the examined time period whereas, this expenditure percentage has remained relatively consistent for the other countries. However, it must be noted that the actual R&D expenditure in these countries has increased exponentially as they have grown over the years. In addition, the exports of all countries have increased greatly over the years while the middle and high technology manufacture exports have also increased which shows the positive impact of R&D expenditure on the composition of exports.