Çukurova bölgesinden Avrupa Topluluğu'na yapılan yaş meyve ve sebze dışsatımının sorunları
  1. Tez No: 10218
  2. Yazar: A.ALİ KOÇ
  3. Danışmanlar: PROF. DR. OĞUZ YURDAKUL
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Ekonomi, Economics
  7. Yıl: 1990
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Çukurova Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Tarım Ekonomisi Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 71
Özet
öz Bu araştırmada AT ve Türkiye yaş meyve ve sebze üretimi, dış ticareti ve dış ticaret politikalarının karşılaştırmalı analizi ile Çukurova bölgesinden AT“ye yaş meyve ve sebze dışsatımı yapan firmaların dış pazarlama hizmetlerinde ka r şı 1 aştıkları so r u nl a r i ncel e n mi şti r. Araştırma sonucunda firmaların dışsatıma yardımcı kuruluşların hizmetlerinden yeterince yararlanamadığı, sebzelerde istenilen kalitede, zamanda ve miktarda ürün tedarik edemediği,, karayolu ile yapılan taşımacılıkta yerli firmaların ürünü zamanında pazara yetişti re mediği ve taşıma sırasında kalite kayıpları oluştuğu belirlenmiştir. Ayrıca firmaların ?S50*sinin Topluluk ”Referans Fiyatlarına"; %20*sinin de, sağlık standardı uygulamasına uyamadı klan için AT pazarlarına girişte engellerle karşılaştıkları tespit edilmiştir. Belirtilen sorunlar yanında firmaların %40'ımn günün koşullarına göre diğer tarım ürünlerinin de dışsatımım yaptığı ve sektör bazında uzmanlaşmaya gitmediği, %50'sinin profesyonel yönetici istihdam etmediği, %70'inin dış pazar haber ve bilgilerini alıcı firmalardan sağladığı, ve ?S50*sinin de uygulamadaki dışsatım teşviklerinden haberdar olmadığı saptanmıştır.
Özet (Çeviri)
IT ABSTRACT The aim of this study is three-fold-.i) Comparative analysis of fresh fruit and vegetable production, international trade and international trade policies, of Turkey with those of European Community (EC), ii) to determine the difficulties faced, particularly international marketing services, by companies which undertake exportation of fresh fruit and vegetable from the Çukurova Region to the EC; (iii) and to search the possibilities of a rise of export from the Region to the EC. Important findings of this study are as follows: Companies are suffering from the lock of proper and exact information about international markets. Companies have not supplied vegetables in desirable quality, quantity and in time; time-to-time, products have not reached to the importer by domestic transportation companies on time. Which causes the loss in quality and price in the market. Companies are suffering from resrictions imposed by the community. For example, 50 percent of companies have incurred losses from“ Reference Price Restriction”and another 20 percent from“Healt Standards”. Dsmpanies are not concentrated on same specific product. In fact 40 percent of companies are trading all kind of agricultural products; 50 percent of companies have not employed professional managers; 50 percent of companies have not heard about export pronation schemes; 70 persent of companies have obtained the market information from the importer companies.