Role of Turkish exporters' associations in total export of Turkey case study: Turkish steel exporters' association
İhracatçı birliklerinin Türkiye toplam ihracatındaki rolü vaka çalışması: Çelik İhracatçıları Birliği
  1. Tez No: 514790
  2. Yazar: ABDULSAMET DAMAR
  3. Danışmanlar: YRD. DOÇ. DR. AHMET OĞUZ DEMİR
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Ekonomi, Economics
  7. Yıl: 2018
  8. Dil: İngilizce
  9. Üniversite: İstanbul Ticaret Üniversitesi
  10. Enstitü: Dış Ticaret Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Uluslararası Ticaret Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Uluslararası Ticaret Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 106
Özet
Modern dünya ekonomisinde uluslararası ticaretin önemi her geçen gün artarken özellikle 2000'li yıllarda başlayan değişim ve gelişim süreci sadece firmaların değil devletlerinde uzun vadeli ihracat hedeflerine ulaşmalarında yeni stratejiler geliştirmelerine imkân sağlamıştır. Güçlü ülke ekonomilerinin yolu güçlü ihracatçı firmalardan geçerken ihracatçıların önündeki engellerin kaldırılması ve firmaların desteklenmesi büyük önem arz etmeye başlamıştır. Devletler ihracat potansiyellerini artırmada katma değerli ürün üretim, ürün farklılaştırması, ikili serbest ticaret antlaşmalarının imzalanması gibi birçok konuya yönelirken, uluslararası ticaretin geliştirilmesi amacıyla kurulan ticaret odaları, dernek, örgüt ve birlikler son yıllarda büyük önem kazanmıştır. Türkiye'de de Cumhuriyetin ilk yılları itibariyle ekonominin dışa açılmasıyla birlikte ihracatçıların desteklenmesi amacıyla kurulan ihracatçı birlikleri, yıllar içerisinde yapısal farklılıklar ve gelişmeler göstererek bugün de ihracatçıları desteklemeye devam etmektedir. Dünya literatüründe ticaret organizasyonları ve ihracatı destekleme kurumlarının etkileri özelinde birçok çalışma yapılmışken, Türkiye'de benzer bir çalışmaya yer verilmemiştir. Bu çalışma ile literatürde yer alan bu boşluk doldurulmak istenip İhracatçı Birliklerinin yapısı ve işleyişi incelenmiş ve Türkiye toplam ihracatındaki rolünün araştırılması amacıyla da Türk Çelik sektörü mercek altına alınmıştır. Çelik İhracatçıları Birliğinin kurulduğu yıl olan 2005 yılı öncesi ve sonrasındaki dönem incelenmiş ve birliğin 2013-2017 yılları arasında yaptığı faaliyetler ile Türkiye toplam ihracatındaki rolü gözlemlenmiştir.
Özet (Çeviri)
While the importance of international trade in the modern world economy is increasing day by day, the change and development process, starting especially in the 2000s, has enabled not only the companies but also the states to develop new strategies in reaching their long-term export targets. While the path of strong country economies passes through powerful exporters, the elimination of obstacles in front of exporters and the support of companies have also begun to be of great importance. While the states turn towards many areas such as the production of value-added products, product differentiation and signing of bilateral free trade agreements to increase their export potential, the chambers of commerce, associations, organizations and unions established with the intention of developing international trade have gained a great importance in recent years. Along with the liberalization of the economy as of the first years of the Republic of Turkey, exporters unions established with the intention of supporting exporters, continue to do so also today, by showing structural differences and improvements over the years. While there are many studies made specifically on the impact of exporters' associations and export promotion exporters' associations in the world literature, a similar work has not been done in Turkey. It is aimed to fill this gap in the literature with this study, and hence the structure and mechanism of Exporters Unions have been examined and also the Turkish steel industry is scrutinized in order to investigate its role in the total exports of Turkey. The period before and after 2005 is examined, which is the year of the foundation of Steel Exporters Association, and its activities between 2013 and 2017 and its role in total exports of Turkey are observed.