Endüstriyel tesislerde, dağınık grup iletişim ve bulanık algoritma metotları kullanılarak, acil durum toplanma alanlarının dijital sayımı
Digital enumeration of emergency gathering areas, using distributed group communication and fuzzy algorithm methods in industrial facilities
- Tez No: 514825
- Danışmanlar: DOÇ. DR. YILMAZ UYAROĞLU
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Mühendislik Bilimleri, Engineering Sciences
- Yıl: 2018
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Sakarya Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Yangın Güvenliği ve Yanma Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 101
Özet
Bu çalışmada Türkiye Cumhuriyet Devleti'nin 2012 yılında kabul etmiş olduğu 6331 sayılı kanuna istinaden orta ve büyük ölçekli tesislerde/işletmelerde yapılan acil durum tatbikatlarının toplanma bölgelerindeki klasik sayım işlemi yerine dijital sayım işlemi konusu işlenmiştir. Yöntem olarak dijital sayım işlemi için dağınık grup haberleşme metodu ve bulanık mantık metodu kullanılmıştır. Dağınık grup haberleşme sistemi kurulurken, radyo frekanslı tanımla sistemlerinden faydalanılmıştır. Virdi marka AC-2100 model cihazlar ile biyometrik parmak izi okuma veya personel giriş kartlarından okutma işlemi yapılarak dijital sayım işlemleri gerçekleştirilmiştir. Dijital sayım işlemlerinin sonuçlarının elde edilmesi için Visiual Studio C# programı ile ara yüz yazılmıştır. Dijital sayım sonuçları, bu ara yüz ile ilgili listelere aktarılmıştır. Sonuçlarda tesiste/işletmede çalışan personelin veya ziyaretçilerin hangi acil durum toplanma bölgesinde sayıma girdiği ve sayıma girmeyen çalışanların/ziyaretçilerin listesi gösterilmiştir. Tesis/işletme büyüklüğüne göre ve çalışan personel sayısına göre sahada kaç adet dijital sayım cihazının konumlandırılması gerektiğine, bulanık mantık metodu kullanılarak çözüm aranmıştır. Dijital sayım cihaz adet sayısını belirlemek için ortalama ölçülere sahip bir yetişkinin hareket hızı 1,2 m/s - 1,4 m/s (Schneider ve Kirchberger, 2007) verisi kullanılmıştır. Hesaplamalarda yol değişkeni hız ve zaman değişkenlerinin çarpımına eşittir formülü kullanılmıştır. Bulanık mantık betimlemesi yapılırken çözümlemede Mamdani metodu ve durulaştırmada ağırlık merkezi metodu kullanılarak Matlab programından yararlanılmıştır. Çıkan sonuçlara göre orta ve büyük ölçekli tesiste/işletmede dijital sayım metodu, klasik sayım metoduna göre daha hızlı sonuç vermiştir. Acil durumlarda, kayıp kişilere ulaşmak için harcanan zaman çok önemlidir. Bu harcanan zamanın önemine istinaden, dijital sayım yöntemi daha kısa sürede sayımı gerçekleştirip eksik kişileri bildirecektir. Dolayısıyla dijital sayım metodunun kullanılması can kayıplarını önlemek adına daha etkili sonuçlar verecektir.
Özet (Çeviri)
In this study was done according to the law number 6331 which was adopted by the Government of the Republic of Turkey at 2012. The digital enumeration system has been dealt with instead of the classical counting process in the emergency gathering areas in medium and large scale facilities / enterprises. For the digital enumeration method, distributed group communication and fuzzy logic methods are used. Radio frequency identification systems should be used when a distributed group communication system is established. Digital enumeration operations were performed by reading biometric fingerprints with Virdi brand AC-2100 devices. The application with C # program has been written to obtain the results. The results show the number of employees in the emergency gathering areas and the number of employees who could not count. According to the facility size and the number of employees, how many digital enumeration devices should be positioned at the facility by using fuzzy logic method. The equation path equals to velocity multiplied by time was used. When fuzzy logic simulation is described, Matlab program is used in the solution by using the Mamdani method and the centroid method. According to the results, the digital enumeration method of medium and large scale facilities has yielded faster than classical enumeration method. In case of emergency, the use of this digital enumeration method will give more effective results in order to avoid loss of life, since the digital enumeration method will carry out the counting in a shorter time and report the missing persons in order to give importance to the time spent to reach the missing persons.