M.Ö. II. binyıl'da Anadolu'da vade ve ipotek sistemi
In II. B.C. millenium maturity and mortgage system in Anatolia
  1. Tez No: 514826
  2. Yazar: ASLIHAN ÇAYRAK
  3. Danışmanlar: PROF. DR. YUSUF KILIÇ
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Tarih, History
  7. Yıl: 2018
  8. Dil: İngilizce
  9. Üniversite: Pamukkale Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Tarih Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Eskiçağ Tarihi Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 189
Özet
Tezimizde, Çivi Yazılı Belgeler Işığında“M.Ö. II. Binyıl Anadolu'da Vade ve İpotek Sistemi”konusu incelenmiştir. Kültepe ve Hitit Çivi Yazılı kaynakların oluşturduğu bu belgelerde geçen ticari faaliyetler, ticareti yapılan mallar, tüccarlardan alınan vergiler, ticari nitelikte olan borç senetleri, önemli vade ifadeleri ve borç karşılığında rehin alma konuları hakkında geniş bilgiler verilmiştir. Ayrıca günümüz vade ve ipotek uygulamaları hakkında bilgi verilerek bir nebze Eski Anadolu toplumlarının ekonomik, ticari yaşamında etkili olan vade ve ipotek sistemi analiz edilmiştir.
Özet (Çeviri)
In our thesis, ın the light of nailwritten documents the maturity and mortgage system before B.C. II. thousand years ago in the Anatolian have been analyzed. Information about the commercial activities mentioned in the documents which constitute Kültepe and Hittite translation sources, commercial goods, merchant tax, commercial debt important mojority statements and the issue of tolking hostage in dept has been widely given. The maturity and mortgage system which was effective. In Anatolian life has been analyzed by giving information about current term and mortgage applications.