Kaygılı ve Kaçınan bağlanma örüntülerinin duygusal ve bilişsel şemalarla olan ilişkisinin incelenmesi
Relation of anxious-avoidant attachment styles to emotional and cognitive schemes
  1. Tez No: 514841
  2. Yazar: SAİME SERPİL ÖZGÜL
  3. Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ HÜSEYİN ÜNÜBOL
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Psikoloji, Psychology
  7. Yıl: 2018
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Üsküdar Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Klinik Psikoloji Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 81
Özet
Bu çalışmanın amacı kaçınan ve kaygılı bağlanma örüntülerinin bilişsel ve duygusal şemalarla olan ilişkisinin araştırılmasıdır. Araştırmaya 425'i kadın 307'si erkek olmak üzere toplam 732 kişi katılmıştır. Katılımcılara Sosyodemografik Veri Form-I, Yakın İlişkilerde Yaşantılar Envanteri – II, Young Şema Ölçeği ve Leahy Duygusal Şema Ölçeği uygulanmıştır. Araştırmada elde edilen sonuçlara göre kaygılı bağlanma yaşayan bireyler bilişsel şemaları daha fazla kullanmaktadır. Araştırmaya katılan kişilerin sonuçları incelendiğinde kişilerin kaygılı ve kaçıngan bağlanma örüntülerinin duygusal ve bilişsel şemalarıyla bağlantılı olduğu sonucuna ulaşılmıştır. Bireylerde bağlanma stillerinin duygusal ve bilişsel şemalarla olan ilişkisi cinsiyete göre farklılaştığı sonucuna ulaşılmıştır. Bireylerde bağlanma stillerinin cinsiyete göre de farklılık gösterdiği sonucuna ulaşılmıştır. Sonuç olarak kadın ve erkeklerin bağlanma stillerinin bilişsel ve duygusal şemalarla ilişkili olduğu tespit edilmiştir.
Özet (Çeviri)
The purpose of this study is to analyze the relationship between anxious-avoidant attachment styles and cognitive and emotional schemes. In total, 732 attendees, 425 of which were female and 307 of which were male, participated in this research. Sociodemographic Data Form-I, Experiences in Close Relationships-II, Young Schema Scale and Leahy Emotional Schema Scale were applied to all participants. According to the results obtained from the research, individuals who experience anxious attachment use the cognitive schemes more. When the results are examined, it is inferred that anxious-avoidant attachment styles and cognitive and emotional schemes are related. It is also inferred that the relationship between attachment styles and cognitive and emotional schemes varies according to the gender. Findings reveal that attachment styles also vary according to the gender. Consequently, it is detected that male and female attachment styles are related with cognitive and emotional schemes.