Yoksulluğu etkileyen faktörlerin analizi: Türkiye örneği düzey I bölgeleri
An analysis of factors affecting poverty: The case of Turkey-nuts I regions
  1. Tez No: 514854
  2. Yazar: BANU HAS
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. AYDANUR GACENER ATIŞ
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Ekonomi, Economics
  7. Yıl: 2018
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Ege Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: İktisat Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Bölgesel Kalkınma İktisadı Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 86
Özet
Yoksulluk, kişilerin hayatlarını sürdürebilmeleri için gereken asgari düzeydeki yaşam standartlarından yoksun olma durumudur. Yoksulluk olgusu, yalnızca gelişmekte olan ülkelerde değil, aynı zamanda gelişmiş ülkelerde de görülen toplumsal bir sorundur. Yoksullukla ilgili olduğu düşünülen değişkenlerin araştırılması, yoksulluğun meydana getirdiği sorunların giderilmesinde geliştirilecek politikalar için önem taşımaktadır. Bu kapsamda, Türkiye'de Düzey 1 Bölgeleri için bir yoksulluk analizi yapılmıştır. Çalışmanın amacı, yoksulluğu etkilediği varsayılan değişkenlerin etkisini Düzey 1 Bölgeleri bazında 2009-2016 yılları arasında incelemektir. Panel veri analizinde Düzey 1 Bölgelerine ait yoksulluk oranı, gelir dağılımı eşitsizliğini temsilen p80/p20 oranı, doğurganlık oranı, net göç hızı oranı, ortaöğretim okullaşma oranı, ihtisas dışı kredi kullanım oranı ve ihtisas kredisi kullanım oranları kullanılmıştır. Elde edilen bulgulara göre; gelir dağılımı eşitsizliği ve ihtisas kredisi kullanım oranının yoksulluğu arttırdığı; doğurganlık oranı, net göç hızı oranı, ortaöğretim okullaşma oranı ve ihtisas dışı kredi kullanım oranının yoksulluk üzerinde azaltıcı bir etki yarattığı tespit edilmiştir. Yoksulluğun azaltılması kapsamındaki politikalara yön verilirken, tüm bu değişkenlerin dikkate alınması önem arz etmektedir.
Özet (Çeviri)
Poverty is the lack of the minimum standards of living that people need to live their lives. The phenomenon of poverty is a social problem not only in developing countries but also in developed countries. Researching the variables related to poverty is important for the policies that will be developed to overcome the problems deriving from poverty factors. Therefore, a poverty analysis has been made for NUTS 1 Regions in Turkey. The aim of the study is to analyze the impact of the variables on poverty between the years 2009-2016 for the NUTS 1 Regions. Poverty rate of the NUTS 1 Regions, income distribution inequality p80/p20 ratio, fertility rate, net migration rate, secondary education schooling rate, directed loan rate and off-directed loan rate have been used in the panel data analysis. According to the results obtained, income distribution inequality rate and directed loan rate have increased poverty. On the other hand, fertility rate, net migration rate, secondary school enrollment rate and off-directed loan rate have decreased poverty. It is important to consider all these variables for policies of poverty reduction.