Değişen sosyo–ekonomik koşullarda Yörükler (Manavgat örneği)
Yörüks in changing socio-economic conditions
  1. Tez No: 514853
  2. Yazar: AHMET AYDOĞMUŞ
  3. Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ HALİL HADİMLİ
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Coğrafya, Geography
  7. Yıl: 2018
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Uşak Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Coğrafya Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Coğrafya Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 82
Özet
Yörüklük günümüzde giderek kaybolan bir kültürdür. Yörüklerin hayat tarzları sürekli merak konusu olduğundan birçok araştırmalar yapılmıştır. Toroslar göçebe yörüklerin ekonomik faaliyetlerinin sürdürebilmeleri için elverişli doğal ortam şartları sunmaktadır. Manavgat çevresinde yürütülen bir hayvancılık türü olan yarı göçebelik yöre ekonomisi ve ülkemiz için önemlidir. Akdeniz iklim sahasında kalan alanda gür bir bitki örtüsü, verimli topraklar ve yükseltinin artışına bağlı olarak hayvancılık için elverişli otlak alanları bulunur. Yöre halkı topoğrafya şartlarının değişkenliğini iyi bir şekilde kullanmaktadır. Yükseltinin fazla olduğu ve engebeli alanlarda hayvancılığın yanında dar bir alanda tarımsal faaliyetler yapılırken, deniz seviyesine yakın alanlarda tarımsal faaliyetler için ayrılan araziler artmaktadır. Asıl geçim kaynağı hayvancılık olup tarımla da uğraşan yörükler tarımı kendi ihtiyaçları doğrultusunda ve hayvanları için yapmaktadır. Yörükler geçmişte yaylalara çıkış ve yaylalardan inişlerini yaya olarak hayvanları ile birlikte gerçekleştirirken günümüzde ulaşım araçları kullanılmaktan ve teknolojik gelişmelerden olabildiğince faydalanmaktadır. Araştırma sahasındaki önemli bir faaliyet kolu da turizmdir. Turizmle birlikte otel sayıları artmış ve hayvancılığı terk eden yörüklerin büyük bölümü turizmde çalışmaya başlamıştır. Ayrıca Manavgat Irmağı'nda su sporlarının gelişmesi ile Beşkonak civarındaki köylerde yaşayanlar da daha rahat yaşayabilme arzusu ile tarım ve hayvancılığı terk ederek turizme yönelmiştir. Okullaşma oranının artması da göçebe hayvancılığın bırakılmasında etkili olmuş ve okuyan çocuklar günümüz koşullarının etkisiyle göçebelikle uğraşmak istememektedir.
Özet (Çeviri)
Yörük is a culture that is getting lost nowadays. Since the life styles of the nomads are always a matter of curiosity, many researches have been done. The Taurus offers favorable natural conditions for the nomadic nomads to continue their economic activities. It is important for our country and semi-nomadic regional economy, which is a kind of livestock carried around Manavgat. The Mediterranean climate-laden area has a lush vegetation area, fertile soils and grassland areas suitable for livestock depending on the increase in the elevation. The local people use the variability of topography conditions well. When the uplift is excessive and agricultural activities are carried out on a narrow area besides livestock in uneven areas, the land reserved for agricultural activities is increasing in areas near sea level. The main source of livelihood is the agriculture, which is engaged in agriculture, and agriculture is doing for its own needs and animals. Yoruks have benefited as much as possible from the use of transportation means and technological developments in the past, when they have carried out their spring descent and spring descent together with their animals on foot. An important activity in the field of research is tourism. With tourism, the number of hotels has increased and most of the nomads leaving animal husbandry have started to work in tourism. In addition, with the development of water sports in the Manavgat River, people living in the villages around Beşkonak have also left to farming and animal husbandry with the desire to live more comfortably. The increase in the schooling rate also influenced the abandonment of nomadic livestock, and the children who read them do not want to deal with nomadism under the influence of present-day conditions.