Küçük çınlama odası tasarımı ve akustik malzemelerin ses yutum ve iletim özelliklerinin ölçümü
Design of small reverberation room and measuring the sound absorption and transmission characteristics of acoustic materials
- Tez No: 514877
- Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ MERAL BAYRAKTAR
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Makine Mühendisliği, Mechanical Engineering
- Yıl: 2018
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Yıldız Teknik Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Makine Mühendisliği Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Makine Teorisi ve Kontrol Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 82
Özet
Akustik malzemeler olarak tanımladığımız, ortamın akustik davranışını değiştirmek için kullanılan malzemelerin, bu etkiyi oluşturan akustik özelliklerinin doğru olarak belirlenmesi otomotiv endüstrisi ve mimaride büyük önem taşımaktadır. Mimaride genellikle konferans salonları, müzik stüdyoları ve konser salonları gibi akustik olarak özel tasarım gerektiren mimari yapılarda kullanılırlar. Otomotivde ise araç içi gürültü kontrolünde geniş kullanım alanına sahiptirler. Özellikle otomotiv endüstrisinde gelişen rekabet ortamı ve artan konfor talepleri ile birlikte önemli bir konfor parametresi olan gürültünün kontrolü için kullanılan akustik malzemelerin daha hassas ve doğru ölçümü önem kazanmıştır. Akustik malzemelerin özelliklerinin ölçülmesinde uluslararası kuruluşlarca standart hale getirilmiş yöntemler ve üzerinde çalışmaların devam ettiği standart dışı yöntemler bulunmaktadır. Standart dışı yöntemler arasında küçük çınlama odaları; modüler kullanım imkânı sunması, az yer kaplaması, düşük maliyetli olması ve ürün seviyesinde numune ölçümüne olanak sağladığı için özellikle otomotiv endüstrisinde tercih edilmektedir. Bu tez çalışması kapsamında standart dışı yöntemlerden olan, alfa kabin olarak da isimlendirilen küçük çınlama odası akustik tasarımı ve üretimi gerçekleştirilerek, akustik olarak tasarımında dikkat edilmesi gereken parametreler ve standart çınlama odalarından ölçekleme yapılırken akustik açsından karşılaşılan problemlere üretilen çözümler üzerinde durulmuştur. Testlerin otomasyonu ve sonuçların işlenebilmesi için Python ve Qt programlama dili kullanılarak kabin yazılımı yapılmıştır. Tasarımı ve üretimi yapılan kabin ile otomotiv endüstrisinde kullanılan akustik malzemelerde aranan en önemli iki özellik olan ses yutum ve ses iletim kaybı özelliklerinin ölçümü gerçekleştirilerek referans kabin olarak kabul edilen Rieter firmasının kabini ile kıyaslama yapılmış ve sonuçlar değerlendirilmiştir.
Özet (Çeviri)
Determining the acoustical properties of acoustic materials, which are used to change the acoustical response of the environment, play an important role in automotive and architectural applications. In architecture, they are specially designed and selected in order to meet certain criteria in conference and concert halls and studios. Whereas in automotive industry, they are widely used to meet interior noise level targets. Especially in automotive industry, due to high comfort demand of the customers and the costs associated with these parts, it is very important to correctly select and size the material used. In order to determine these properties, there are standardizised and non- standardizised methods. Non- standardizised methods include small reverberation rooms which are one of the highly preffered ones because they provide minimal space requirements, modularity options, cost efficiency and component level testing possibilities. In this thesis, a small reverberation room (also called alpha cabin) is designed and manufactured. During the development process, several iterations have been done to understand the effect of different parameters on material properties. In order to automate the tests and process the results, a software code was developed in Python and Qt. After the completion of the cabin, different materials were tested for absorption and sound transmission loss properties and compared against a reference Rieter cabin and the results were evaluated.