Lasik sonuçlarımız
- Tez No: 514902
- Danışmanlar: PROF. DR. VEDAT KAYA
- Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
- Konular: Göz Hastalıkları, Eye Diseases
- Yıl: 2006
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Sağlık Bakanlığı
- Enstitü: Prof.Dr.N.Reşat Belger Beyoğlu Göz Eğitim ve Araştırma Hastanesi
- Ana Bilim Dalı: Göz Hastalıkları Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 162
Özet
AMAÇ: LASİK uygulanmış olgulardaki refraksiyon (sferik ve silindirik değerler) ve görme keskinliği (en iyi görme keskinliği ve en iyi düzeltilmiş görme keskinliği) özelliklerini, intraoperatif ve postoperatif komplikasyonları ve başarı üzerindeki etkilerini değerlendirmek. GEREÇ ve YÖNTEM: Beyoğlu Göz Eğitim ve Araştırma Hastanesi, 1. Göz Kliniği, Refraksiyon Birimi tarafından miyop ve/veya miyop astigmat, hipermetrop ve/veya hipermetrop astigmat ve mikst astigmat nedeniyle LASİK uygulanmış 134 hastanın 244 gözü retrospektif olarak değerlendirildi. Olgular sferik refraksiyon kusurlarına göre 5 gruba ayrıldı. Grup 1'de düşük ve orta dereceli miyop miyop astigmatı olan (-0.50 D ile -6.00 D) 138 göz (%56.5), grup 2'de yüksek dereceli miyop ve/veya miyop astigmatı olan (-6.25 ile -16.00 D arasında) 61göz (%25), grup 3'de düşük dereceli hipermetrop ve/veya hipermetrop astigmatı olan (+1.25 ile +2.50 D arasında) 16 göz (%6.5), Grup 4'de yüksek dereceli hipermetrop ve/veya hipermetrop astigmatı olan (+3.50 ile +6.00 D arasında) 19 göz (%7.7) ve grup 5'de mikst astigmatı olan (silindirik değer: -2.50 ile -6.00 D arasında) 10 göz (%4.0) incelendi. Olgularda planlanan diyoptriye ulaşma oranı, yetersiz ve fazla düzeltme, en iyi görme keskinliği (EİGK), en iyi düzeltilmiş görme keskinliği (EİDGK) ve gelişen komplikasyonlar incelendi. Olguların tümünde laser uygulaması LSX (LaserSight®) aletiyle, keratom kesileri Carrazio-Barraquer veya Moria M2 mikrokeratomuyla yapıldı. BULGULAR: Ortalama 18.82±6.06 ay takip edilen hastaların 61'i erkek (%45.5), 73'i kadın (%54.4) olup; yaş ortalamaları 30,5±8,76 idi. Orta dereceli miyop ve/veya miyop astigmat grubunda LASİK öncesi sferik ve silindirik kırma kusuru sırasıyla ortalama -3.31±1.54 D ve -1.00±1.08 D'den son kontrol muayenesinde -0.17±0.56 D ve -0.71±0.57 D'e, yüksek dereceli miyop ve/veya miyop astigmat grubunda ortalama -8.55±2.26 D ve -1.64±3.36 D'den -1.53±1.06 D ve -0.66±0.71 D'e, düşük dereceli hipermetrop ve/veya hipermetrop astigmat grubunda +2.09±0.47 D ve -0.84±1.53 D'den +0.58±1.01 D ve -0.41±0.72 D'e, yüksek dereceli hipermetrop ve/veya 144 hipermetrop astigmat grubunda +4.67±0.87 D ve -1.44±1.54 D'den +0.25±0.48 D ve -0.50±0.69 D'e ve mikst astigmat grubunda +1.32±0.60 D ve -4.00±1.04 D'den +0.20±0.92 D ve -1.50±0.71 D'e gerilemişti. Preoperatif EİGK ve son kontrol muayenesindeki EİDGK Snellen tablosunda sırasıyla orta dereceli miyop ve/veya miyop astigmat grubunda 0.92±0.13 ve 0.83±0.75, yüksek dereceli miyop ve/veya miyop astigmat grubunda 0.61±0.67 ve 0.43±0.54, düşük dereceli hipermetrop ve/veya hipermetrop astigmat grubunda 0.86±0.82 ve 0.68±0.76, yüksek dereceli hipermetrop ve/veya hipermetrop astigmat grubunda 0.68±0.66 ve 0.56±0.84, mikst astigmat grubunda 0.64±0.71 ve 0.55±0.68 bulundu. LASİK sonrası son kontrol muayenesinde sferik ve silindirik refraksiyon kusurunun sırasıyla ±1.00 D içinde olma oranı orta dereceli miyop ve/veya miyop astigmat grubunda %97.6 ve %92.7, yüksek dereceli miyop ve/veya miyop astigmat grubunda %54.5 ve %77.3, düşük dereceli hipermetrop ve/veya hipermetrop astigmat grubunda %90.0 ve %66.6, yüksek dereceli hipermetrop/ hipermetrop astigmat grubunda %70.0 ve %80.0 ve mikst astigmat grubunda%40.0 ve %40.0 olarak bulundu. Ameliyat komplikasyonu olarak 8 gözde (%3.2) epitel defekti, 2 gözde (%0.8) tam olmayan flep, 1 gözde (%0.4) serbest flep, 1gözde (%0.4) ablasyonda desantralizasyon ve 1 gözde (%0.4) limbal hemoraji, 59 gözde (%23.8) ara yüzde yabancı cisim, 25 gözde (%10.1) diffüz lameller keratit ve 20 gözde (%8.0) flep kırışıklığı ve 86 gözde (%35.2) ara yüzey epitel invazyonu tespit edildi. SONUÇ: Elde ettiğimiz bulgular ışığında LASİK uygulamasının düşük ve orta miyopi grubunda daha iyi sonuçlar verdiği, yüksek miyopi grubunda ise sonuçların kabul edilebilir seviyede olduğu görüldü. Özellikle yüksek miyopi grubunda sonuçların diğer alternatifler olan şeffaf lens cerrahisi ve fakik göz içi lensleriyle karşılaştırılması gerekir. Yüksek miyopi grubunda refraktif korreksiyon elde edilse de günümüz bilgileri ışığında elde edilen görme kalitesinin düşük olabileceği, ektazi riskinin varlığı ve regresyon olasılığı dikkate alınarak çok yüksek diyoptrik korreksiyonların uygulanmamasını önermekteyiz.
Özet (Çeviri)
OBJECTIVE: Refraction (spherical and cylindrical values) in patients undergoing LASIK visual acuity (best visual acuity and best corrected visual acuity) characteristics, intraoperative and postoperative complications and success on evaluate the effects. MATERIALS and METHODS: 1 st Eye Clinic, Beyoğlu Eye Training and Research Hospital, Myopia and / or myopic astigmatism, hyperopia and / or refractive hyperparathic astigmatism and mixed astigmatism of 134 patients undergoing LASIK 244 eyes were evaluated retrospectively. Cases of spherical refractive errors divided into 5 groups. Group 1 has low and moderate myopia myopic astigmatism (-0.50 D to -6.00 D) 138 eyes (56.5%), high grade myopia in group 2 and / or myopia astigmatism (between -6.25 and -16.00 D) 61 eyes (25%), group 3 grade hyperopia and / or hypermetropic astigmatism (+1.25 to +2.50 D) 16 eyes (6.5%), high grade hypermetropia and / or hypermetropic astigmatism in Group 4 19 eyes (7.7%) with mixed astigmatism in group 5 (cylindrical value: -2.50 to -6.00 D) 10 eyes (4.0%) were examined. in Case the rate of reaching the planned dioptre, inadequate and over-correction, best visual acuity (EIGS), best corrected visual acuity (BCVA) and associated complications It has been viewed. Laser application LSX (LaserSight®), keratoma cuts were done with Carrazio-Barraquer or Moria M2 microkeratome. RESULTS: 61 patients (45.5%) with a mean follow-up of 18.82 ± 6.06 months, 73 women (54.4%); The mean age was 30.5 ± 8.76 years. Moderate myopia and / or pre-LASIK spherical and cylindrical refractive error in myopia astigmatism group at a mean follow-up of -.33 ± 1.54 D and -1.00 ± 1.08 D -0.17 ± 0.56 D and -0.71 ± 0.57 D, mean grade in high grade myopia and / or myopia astigmatism group -8.55 ± 2.26 D and -1.64 ± 3.36 D -1.53 ± 1.06 D and -0.66 ± 0.71 D26e, low grade in hypermetropia and / or hyperopia astigmatism group + 2.09 ± 0.47 D and -0.84 ± 1.53 D veyaden + 0.58 ± 1.01 D and -0.41 ± 0.72 D0e, high grade hyperopia and / or 144 in the hypermetropic astigmatism group + 4.67 ± 0.87 D and -1.44 ± 1.54 D + 0.25 ± 0.48 D and -0.50 ± 0.69 D and in mixed astigmatism group + 1.32 ± 0.60 D and -4.00 ± 1.04 D + 0.20 ± 0.92 D and -1.50 ± 0.71 D were regressed. Preoperative EIGS and final control The mid-grade myopic and / or In myopia astigmatism group, 0.92 ± 0.13 and 0.83 ± 0.75, high grade myopia and / or in myopic astigmatism group 0.61 ± 0.67 and 0.43 ± 0.54, low grade hyperopia and / or hypermetropic astigmatism in group 0.86 ± 0.82 and 0.68 ± 0.76, high-grade hypermetropic and / or hypermetropic astigmatism group 0.68 ± 0.66 and 0.56 ± 0.84, mixed In the astigmatism group, 0.64 ± 0.71 and 0.55 ± 0.68 were found. Final control after LASIK of spherical and cylindrical refraction defect in ± 1.00 D, respectively The rate of moderate myopia and / or myopia in the astigmatism group was 97.6% and 92.7%, high graded myopia and / or myopia astigmatism group 54.5% and 77.3%, low grade hyperopia and / or hyperopia astigmatism in the group of 90.0% and 66.6%, high grade 70.0% and 80.0% in mixed hypermetropia / hypermetropic astigmatism group 40.0% and 40.0% in astigmatism group. 8 as surgery complications epithelial defect in the eye (3.2%), incomplete flap in 2 eyes (0.8%), in 1 eye (0.4%) free flap, decentralization in 1 eye (0.4%) and limbal in 1 eye (0.4%) hemorrhage, 59 eyes (23.8%) in the intermediate foreign body, 25 eyes (10.1%) diffuse lamellar keratitis and flap wrinkles in 20 eyes (8.0%) and interface in 86 eyes (35.2%) epithelial invasion was detected. CONCLUSION: LASIK application in the light of the findings of the low and medium myopia group had better results and higher myopia group acceptable level. Especially in the high myopia group other alternatives: clear lens surgery and comparison with phakic intraocular lenses must. Refractive correction in high myopia group the quality of vision obtained in the light of light, the presence of ectasia risk and very high dioptric corrections by considering regression possibility We recommend not to apply.