Refraktif lens ekstraksiyonu sonuçlarımız
Results of refractive lens extraction
  1. Tez No: 488853
  2. Yazar: KUDDUSİ TEBERİK
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. AYŞE GÜL KOÇAK ALTINTAŞ
  4. Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
  5. Konular: Göz Hastalıkları, Eye Diseases
  7. Yıl: 2009
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Sağlık Bakanlığı
  10. Enstitü: Ankara Ulucanlar Göz Eğitim ve Araştırma Hastanesi
  11. Ana Bilim Dalı: Göz Hastalıkları Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 54
Özet
Yüksek miyopili hastalarda refraktif amaçlı lens cerrahisinin uzun dönem sonuçlarını araştırmayı amaçladık. Haziran 2004 - Şubat 2009 tarihleri arasında, S.B.Ankara Ulucanlar Göz Eğitim ve Araştırma Hastanesi 2.Göz Kliniğinde çeşitli faktörlere bağlı olarak gözlük veya kontakt lens kullanamayan ve Laser în Situ Keratomileusis (LASIK) gibi kornea refraktif cerrahisi uygulanamayan 35 hastanın 59 gözüne refraktif amaçlı lens ekstraksiyonu uygulanmıştır. Olguların hepsinin, en iyi düzeltilmiş görme keskinlikleri, preoperatif ve postoperatîf sferik ve sil indir ik eşdeğerler ve komplikasyonlar yönünden düzenli aralıklarla kontrolleri yapılarak, bulgulan kaydedildi. Çalışmaya alınan bütün gözlere Fakoemülsifikasyon (FAKO) yöntemiyle refraktif amaçlı lens ekstraksiyonu uygulanmıştır. Ortalama 31,17 ay (3ay-55ay) takip edilen hastaların 20'si kadın (%57,1) 151 erkek (% 42,9 ) olup, yaş ortalamaları 43.45 yıl (23-61 yıl )'dı. Preoperatif dönemde 1 hastanın (%1,69) her iki gözüne (%3,3) Lattis dejenerasyonu sebebiyle profilaktik argon lazer tedavisi uygulanmıştır. Ellidokuz gözün 55' ine (%93,2) katlanabilir arka kamera göz içi lensi implantasyonu yapılmıştır. Bir gözde (%1,69) intraoperatif olarak arka kapsül rüptürü gelişmiş ve bu göze sulkusa PMMA lens implantasyonu yapılmıştır. Üç göze GİL implantasyonu yapılmaksızın FAKO uygulanmıştır. Preoperatif ortalama sferik refraktif ortalama -15,15 D (en az - 4.0 D, en fazla - 24.0 D arası), ortalama astigmatizma değeri - 1,32 D (en az 0 D, en fazla - 4.0 D arası) olup refraktif eşdeğer -15,60 D (en az -5 D - en fazla -25 D arası) idi. Hastaların postoperatif son muayenelerindeki refraksiyon değerleri dikkate alınarak yapılan değerlendirmelerinde sferik refraktif ortalama - 0,97 D (en az - 0,25 D, en fazla - 2,75 D), ortalama astigmatizma değeri - 1,17 D (en az -0,50 , en fazla - 3,50 D arası), refraktif eşdeğer olarak - 0.97 D (en az -5 D , en fazla + 3.50 D arası) olarak saptanmıştır. Postoperatif dönemde 30 gözde (% 50) +/-1 D sferik eşdeğer' iik refraksiyon düzeyine ulaşılmıştır. Elli gözde ise (%84) ± 2.00 D aralığında refraktif düzey tespit edilmiştir. Postoperatif dönemde 25 gözde (%42,37) değişik derecelerde arka kapsül kesafeti tespit edilmiştir. Arka kapsül kesafeti en erken 3, en geç 12. ayda saptanmıştır. Arka kapsül kesafeti gelişen olguların 9'una (%15,25) YAG - kapsülotomi yapılmıştır. Postoperatif dönemde takip edilen gözlerin hiçbirinde retina dekolmanı tespit edilmemiştir. Sonuç olarak yüksek miyoplarda refraktif amaçlı lens ekstraksiyonu uygun hastalarda efektif, güvenilir, ancak arka kapsül kesafeti gelişimi, retina dekolmanı gibi potansiyel komplikasyonların göz ardı edilemeyeceği bir alternatif cerrahi yöntemdir.
Özet (Çeviri)
The aim of this study is to investigate long-term results of refractive lens surgery in patients with high myopi. This study was conducted at“S.B. Ulucanlar Eye Education and Training Hospital 2. Eye Clinic”in June 2004 - February 2009. Refractive Lens Surgery has been performed on 59 eyes of 35 patients who could not been treated by either eye glasses, contact lens or refractive corneal surgery such as LASIK. Best corrected visual acuity, pre and post operative spherical and cylindrical values of all patients were evaluated and recorded. Lens extraction by phacoemulsification has been used for refractive purpose. Mean follow up time of these patients were 31,17 months ( 3 months - 55 months ) and 20 patients were women ( % 57 ), 15 patients were men ( % 42.9 ) the mean age of patients were 43.45 years (23-61). Prophylactic Argon Laser photocoagulation has been applied to only both eyes of one patient with because of lattice degeneration. Foldable posterior chamber lens implantation was performed to 55 eyes of 59 patients. Posterior capsule ruptur occured in one patient intraoperatively therefore sulcus implantation of one-piece PMMA lens performed. Phacoemulsification has been performed without lens implantation in three patient.. Preoperative mean spheric value was -15,15 D (min -4.0 D, max -24.0 D) mean astigmatic value was -1,32 D (min 0 D, max -4.0 D) refractive equvalent was -15,60 D ( min -5,0 D, max -25,0 D). Postoperative refractive values, which were evaluated at the last examination as follows; the mean spheric refractive value was -0,97 D (min -0,25 D, max -2,75 D), mean astigmatic refractive value was -1,17 D (min -0,50 D, max -3,50 D), refractive equavalent -0,97 D (min -5.0 D, max +3,50 D) were determined. Postoperatively +/- 1.0 D spheric equavalent was achieved in 30 eyes (%50), and also +/- 2,0 D refractive values were determined at 50 eyes (%84). During postoperative period, posterior capsule opasification was determined in 25 eyes at different density. Posterior capsule opasification were determined at the Iatest12 month and the earliest at 3 month visit. YAG - Capsulotomy was performed to 9 (%15.25) patients who have posterior capsul opasification. Retinal detachment did not occured in any patients at the postoperative time. As a result; refractive lens surgery in high myopia is an effective and reliable surgery at suitable and selected patients. Retinal detachment, posterior capsule opasification may develop as a complication of this surgery in longterm.