Hipermetropinin tedavisinde uzun dönem lasık sonuçlarımız
Long-term results of laser in situ keratomileusis for hyperopia
- Tez No: 653186
- Danışmanlar: DOÇ. DR. YUSUF YILDIRIM
- Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
- Konular: Göz Hastalıkları, Eye Diseases
- Yıl: 2016
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Sağlık Bakanlığı
- Enstitü: Prof.Dr.N.Reşat Belger Beyoğlu Göz Eğitim ve Araştırma Hastanesi
- Ana Bilim Dalı: Göz Hastalıkları Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 88
Özet
AMAÇ: Kliniğimizde hipermetropik hastalarda mekanik mikrokeratom ile Amaris 750S® (Scwind, eye-tech-solutions, GmbH & Co. KG) excimer laser cihazı kullanılarak uygulanan LASIK tedavisinin uzun dönemdeki görsel ve refraktif sonuçlarını değerlendirmek GEREÇ VE YÖNTEM: Beyoğlu Göz Eğitim ve Araştırma Hastanesi, Refraktif Cerrahi Biriminde Ocak 2011-Ocak 2012 yılları arasında mekanik mikrokeratom kullanılarak LASIK tedavisi uygulanmış hipermetropik hastaların dosyaları retrospektif olarak incelendi. Çalışmaya 60 hastanın 111 sayıda gözü dahil edildi. İşlem öncesi ve sonrası 1.gün, 1.hafta, 1.ay, 3.ay, 6.ay, 1. yıl, 2.yıl, 3. yıl ve 4.yılda kontrol muayeneleri yapıldı. Her muayenede refraktif kusur, görme keskinliği (GK) ve düzeltilmiş görme keskinliği (DGK) değerlendirildi. Korneal topografi (Sirius®-Schwind Eye-Tech-Solutions GmbH & Co. KG) uygulandı. İşlem esnasında, sonrasında oluşan komplikasyonlar kaydedildi. Çalışmaya dahil edilen 111 göz sferik refraksiyon kusurlarına göre hipermetropinin derecesinin uzun dönemde regresyonuna etkisini değerlendirmek için 3 gruba ayrıldı. Grup-1'de düşük dereceli hipermetropisi olan (+2.50'ye kadar) 25 göz, Grup-2'de orta dereceli hipermetropisi olan (+2,75-+4,00 arası) 63 göz, Grup-3'de ileri dereceli hipermetropisi olan(>+4,00) 23 göz bulunmaktaydı. BULGULAR: Çalışmaya 34 erkek (% 55), 28 kadın (% 45) olmak üzere toplam 62 hastanın 111 gözü dahil edildi. Hastaların yaş ortalaması 37,4 ± 11,2 ( 20-59) idi.
Özet (Çeviri)
Purpose. — To evaluate the long-term efficacy and safety of hyperopic laser in situ keratomileu- sis (LASIK) using the AMARIS® 750S (Schwind, Eye-tech-solutions, GmbH) excimer laser. Methods. — The medical records of one hundred eleven eyes of 62 patients who underwent LASIK for hyperopia using the AMARIS® 750S excimer laser were reviewed retrospectively. Patients were divided into three groups based on preoperative spherical equivalent (SE) refraction: low hyperopia (less than +2.50 diopters [D]), moderate hyperopia (+2.75D to +4.00D), and high hyperopia (over +4.00D). Uncorrected and best corrected visual acuity (BCVA), long-term stability of refraction, and complications were evaluated Results: Of the entire sample, the mean preoperative SE was +3.64D±1.22D. The mean age was 37.4±11.2 years (20-59). The mean follow-up for all eyes was 51 months. At the last visit, the mean SE was +0.85D±0.34D (SD) in the low hyperopia group, +1.09D±0.43D in the moderate hyperopia group, and +1.63D±0.47D in the high hyperopia group. (+1.15D±0.49D overall).