Benign paroksismal pozisyonel vertigoda epley repozisyon manevrasının etkinliği
Epley reposition maneuver efficiacy in benign paroxysmal vertigo
- Tez No: 514912
- Danışmanlar: DR. YAVUZ ÖZKAN
- Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
- Konular: Kulak Burun ve Boğaz, Otorhinolaryngology (Ear-Nose-Throat)
- Yıl: 2003
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Sağlık Bakanlığı
- Enstitü: Göztepe Eğitim ve Araştırma Hastanesi
- Ana Bilim Dalı: Kulak Burun Boğaz ve Baş-Boyun Cerrahisi Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 66
Özet
Bu araştırma Haziran 2001-Haziran 2002 tarihleri arasında vertigo yakınması ile SSK Göztepe hastanesi KBB Kliniği'ne başvuran ve BPPV tanısı alan 86 olguda yapılmıştır.Olgulara sırasıyla anamnez, rutin KBB muayenesi, pür ton odyogram uygulandı. Hikaye ve Dix-Hallike manevrasıyla BPPV tanısı konulan hastalar çalışmaya alındı. Fizik muayenede yapılan Dix-Hallpike testinde BPPV nin klasik nistagmus özelliklerine bakıldı. Nistagmusun yönü, latens süresi, nistagmus süresi, yorgunluk fenomenine bakıldı. Dix-Hallpike manevrasını takiben olgular 10 dakika kadar oturur pozisyonda bekletilip endolenf içerisinde dağılan yoğun partiküllerin kanalın alt kısmında birikmesi sağlanıp daha sonra olgulara Epley kanalit repozisyon tekniği uygulandı. Kanalit repozisyon tekniği uygulanan hastalara , sonucun başarılı olması için birtakım önerilerde bulunuldu. (1 hafta boyunca etkilenen kulak üzerine yatmaması, ani baş hareketlerinden, aşağıya ve yukarıya bakmaktan kaçınması v.b.) Tüm olgular 1. hafta ve 1. ayda kontrollere çağrıldı. Dix-Hallpike manevrası ile kontrolleri yapılarak bulgu ve semptomlara bakıldı. Hastalar 1 yıl takip edildi. Hastalardan şikayetleri tekrarlayınca gelmeleri istendi. 1 sene sonunda hepsi kontrole çağrıldı. Klinik başarı Dix-Hallpike testinde nistagmus ve ertigo oluşmaması ve hastanın hikayesinde şikayeti olmaması klinik başarı olarak değerlendirildi. Epley manevrası uygulanan 86 hastadan 71 hasta(%82) ilk Epley manevrasının sonunda semptomsuz hale geldi. 6 hasta 2. seans sonuda, 3 hasta 3. seans sonunda, 2 hasta 4. seans sonunda semptomsuz hale geldi. 4 hasta tedaviden fayda görmedi ve vestibüler rehabilitasyon programına alındı. Bunlar yaklaşık 1.5 ay sonunda semptomsuz hale geldi. 1. seans sonunda 71 hasta %82, 2 seans sonunda 77 hasta(%90), 3.seans sonunda 80 hasta(%93), 4.seans sonunda ise 82 hasta (%95) hasta semptomsuz hale geldi. Partikülü yeniden yerleştirici manevra ile semptomsuz hale gelen hastalardan 1.seans sonunda semptomsuz hale gelen 3 hasta ve 2.seans sonunda semptomsuz hale gelen 2 hastada tedavi sonrası 4-6. aylar arası şikayetlerinde tekrarlama gözlendi. Bu hastalara da tekrarlayan manevra uygulandı. Bu manevralar sonucu bu hastalar da semptomsuz hale geldi.
Özet (Çeviri)
The study was carried out in 86 patients who presented to the ENT Clinic of SSK Göztepe Hospital between June 2001 and June 2002 and diagnosed as BPPV. Anamnesis, routine ENT examination, pure tone audiogram was applied to the patients. Patients who were diagnosed with BPPV with history and Dix-Hallike maneuver were included in the study. In the physical examination, the classical nystagmus characteristics of BPPV were evaluated in the Dix-Hallpike test. The direction of nystagmus, latency, nystagmus duration, fatigue were examined. Following the Dix-Hallpike maneuver, the patients were kept in the sitting position for 10 minutes and the dense particles distributed in the endolenum were deposited in the lower part of the canal and then Epley canal reposition technique was applied to the cases. Patients who underwent canal repositioning were recommended for success. (Do not lie on the affected ear for 1 week, avoid sudden head movements, looking up and down etc.) All patients were called for follow-ups at the 1st and 1st months. Dix-Hallpike maneuver was used to check the signs and symptoms. The patients were followed for 1 year. The patients were asked to come when they repeated their complaints. At the end of one year, they were all called for control. Clinical success In the Dix-Hallpike test, nystagmus and non-recurrence did not occur and the patient did not have a complaint in the history. Of 86 patients who underwent Epley maneuver, 71 patients (82%) became symptomatic at the end of the first Epley maneuver. 6 patients at the end of the second session, 3 patients at the end of the 3rd session, 2 patients at the end of the 4th session became symptom-free. Four patients did not benefit from the treatment and were taken to the vestibular rehabilitation program. They became symptom-free after about 1.5 months. At the end of the first session, 71 patients (82%), 77 patients (90%) at the end of the second session, 80 patients (93%) at the end of the third session, and 82 (95%) patients at the end of the 4th session became asymptomatic. Of the patients who became symptom-free with the resuspension of the particle, 3 patients who became asymptomatic at the end of the first episode and 2 patients who became asymptomatic at the end of the second episode were treated with 4-6. Repetition was observed in the months between months. Repeated maneuvers were performed in these patients. As a result of these maneuvers, these patients became asymptomatic.