Evde sağlık hizmeti alan hastaların sosyodemografik ve tıbbi durumları ile sağlık dışı gereksinimleri
Sociodemographic properties and medical status with the non-medical needs of patients who are gettig serviced from home health department
- Tez No: 514923
- Danışmanlar: UZMAN MEMET TAŞKIN EGİCİ
- Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
- Konular: Aile Hekimliği, Family Medicine
- Yıl: 2016
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Sağlık Bakanlığı
- Enstitü: İstanbul Şişli Hamidiye Etfal Eğitim ve Araştırma Hastanesi
- Ana Bilim Dalı: Aile Hekimliği Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 68
Özet
GİRİŞ-AMAÇ: Çalışmamızda; evde sağlık hizmeti alan hastaların tıbbi durumlarını, sosyodemografik özelliklerini ve aynı zamanda sağlık dışı diğer ihtiyaçlarını inceleyerek elde edilen sonuçlar doğrultusunda; Sağlık, Aile ve Sosyal Politikalar ve Çalışma ve Sosyal Hizmetler Bakanlığı gibi ilgili bakanlıklara, politika yapıcılara güvenilir veri sağlamanın yanında, diğer kamu kurum ve kuruluşlar ile sivil toplum kuruluşlarına, özel rehabilitasyon merkezlerine ve belediyelere farkındalık oluşturmayı amaçladık. GEREÇ-YÖNTEM: Şişli Hamidiye Etfal Eğitim ve Araştırma Hastanesi Evde Sağlık Hizmetleri Birimi'ne kayıtlı hasta ve/veya hasta yakınlarına 27 sorudan oluşan anket uygulandı. Verilerin özetlenmesinde tanımlayıcı istatistiksel yöntemler kullanıldı. Nitel verilerin analizinde ki-kare test, ki-kare test koşulları sağlanmadığında fischer test kullanıldı. Analizlerde SPSS 22.0 programı kullanılmıştır. BULGULAR: Çalışmaya 170 hasta dahil edildi. Hastaların %38'i 75-84 yaş aralığındaydı. Kadın popülasyon fazla idi. En fazla hipertansiyon tanısı yer almaktaydı. Hastalarımızın %81'i en az 2 yıldır eve veya yatağa bağımlı idi. Hastaların en çok aldığı hizmet %72 (n:123) rutin muayene ve tetkik istemiydi. Hastaların sağlık dışı sorunlarından ilk sırada göze çarpan; kendi sağlığına yönelik talepleri %23 (n:39), ikinci sırada ise ulaşım sorunu %19 (n.33) idi. Hastalarımızın %90'ı (n:160) almış oldukları evde sağlık hizmetinden memnundu. Hastaların %71'i (n:121) sosyal anlamda ailesi dışında kimseden destek görmüyordu. SONUÇ: Evde sağlık hizmeti alan hastaların aldıkları tıbbi hizmetten memnuniyet oranı oldukça yüksektir. Fakat görülmektedir ki hastaların ulaşım, barınma ve ısınma gibi sağlık dışı diğer sorunları da mevcuttur. Bu sorunların çözülebilmesi için kamu ve sivil toplum örgütlerinin verdikleri hizmetlerin koordine edilmesi, hizmetin kapsamının sağlık dışı diğer sosyal bileşenleri de içine alacak şekilde genişletilmesi yararlı olacaktır.
Özet (Çeviri)
INTRODUCTION: In our study; patients who are getting services from home health care department were investigated about their health status, sociodemographic features and needs other from health. The aim of study is to create awarness and provide data to Ministry of Health, Ministry of Family and Social Policies, Ministry of Labor and Social Policies, Municipalities and other public corporations and non-govermantel organizations, private rehabilitation centers. MATERIALS AND METHOD: A questionnaire which is consist of 27 question was applied to the patients who were registered to Home Health Department of Şişli Hamidiye Etfal Education And Research Hospital. Descriptive statistics metods was used for summarizing of data. Chi-square test was used at qualitative data analyze when chi-square test didn't provide appropriate conditions fischer test was used. Spss 22.0 was used at analyzes. RESULTS: 170 patients were included to the study. %38 of patients were 75-84 age range. Women population was upper than men's. Hipertention was most frequnt diagnosis. %81 of patients was bedridden and home bound at least 2 years. Routine examination and laboratory examination was the most frequent service (%72; n=121). The most frequently out of health demands of patients were personal demands (%23; n=39) and trasportation (%19; n=33). %90 (n=60) of patients was satisfied from home health care department service. %71 of patients didn't see support people other from family. CONCLUSION: The patients who get serviced from home health department have high satisfaction. transportation, shelter and calefaction are the other problems of patients. To solve the out of health problems public and non-govermantel organizations have to be coordinated. the services have to be expanded to the out of health problems