Çelik ilave edilmiş kompozit çerçeve sistemlerin detaylı yapısal analizi
Detailed structural analysis of composite frame systems added steel bars
  1. Tez No: 514924
  2. Yazar: SIAMAK ESKANDAROGHLI KHIAVI
  3. Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ AYHAN NUHOĞLU
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: İnşaat Mühendisliği, Civil Engineering
  7. Yıl: 2018
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Ege Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: İnşaat Mühendisliği Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 86
Özet
Bu çalışmada, içine çelik donatı ankre edilmiş kompozit betonarme çerçevelerin yapısal davranışları ele alınmıştır. Çok katlı olmayan mevcut betonarme çerçevelerde uygulanabileceği ön görülen bu yaklaşım ile öncelikle mevcut kolon elemanında boydan boya delik açılmakta ve içinde çelik donatı yerleştirildikten sonra dolgu malzemesi ile doldurmaktadır: Böylece çelik ilave beton kompozit hale gelen sistemin yapısal analizlerinde mikro modelleme yaklaşımı kullanılmıştır. Mikro boyutlardaki üç boyutlu solid sonlu elemanların kullandığı matematik modellerde taşıyıcı elemanları oluşturan her bir farklı bileşen kendi malzeme özellikleri ile temsil edilmektedir. Statik ve dinamik yapısal analizlerde ABAQUS ve SAP2000 hazır programları kullanılmıştır. Sisteme çelik donatı ilave edilmesinden önceki ve sonraki durumlar için taşıyıcı sistemin dış yükler etkisindeki deplasman ve gerilme davranışları araştırılmıştır. Elde edilen sonuçlar karşılaştırmalı olarak değerlendirilmiştir. Teorik esaslı olarak gerçekleştirilen analizler sonucunda mevcut betonarme sistemlere ilave edilen bu tip çelik donatıların yapısal davranışı önemli düzeyde değiştirebildiği görülmüştür.
Özet (Çeviri)
In this study, the structural behaviour of reinforced concrete frames anchored with additional steel reinforcement is investigated. For this purpose, in the column of an existing reinforced concrete frame a longitudinal hole was drilled, after placing the new reinforcement in the hole, it was filled with epoxy. For the structural analysis of the resultant composite system, micro structural modelling was utilized. In the mathematical modeling of a micro scale three dimensional solid(body), where finite element is used, each component is represented by its own material properties. The displacement and stress behaviour of the structural system upon application of an existing load, before and after placing of the extra reinforcement were studied comparetively.The theoretical analysis results showed that placing of the extra reinforcing bar in an existing structure improved its structural behaviour significantly.