Evde sağlık hizmeti alan diyabetik hastalarda glisemik regülasyon ile kardiyovasküler risk faktörleri ilişkisinin değerlendirilmesi
Evaluation of the relationship between glycemic regulation and cardiovascular risk factors in diabetic patients receiving home health care
  1. Tez No: 808867
  2. Yazar: ENES TAVUKCU
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. YUSUF ÇETİN DOĞANER
  4. Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
  5. Konular: Aile Hekimliği, Family Medicine
  7. Yıl: 2023
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Sağlık Bilimleri Üniversitesi
  10. Enstitü: Gülhane Tıp Fakültesi
  11. Ana Bilim Dalı: Aile Hekimliği Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 87
Özet
Amaç: Dünyada ve ülkemizde hem diyabet hem de kardiyovasküler hastalıklar (KVH) en fazla morbidite ve mortalitesi olan hastalıklar içerisinde ilk sıralarda yer almaktadır. Her iki hastalığın etiyolojisinde de benzer nedenler olmakla birlikte, diyabetli bireylerde diyabet komplikasyonları arasında gösterilen KVH'ye yakalanma oranının artması ve diyabetin bu hastalıklara predispozan faktör olarak görüldüğü gerçeği kabul edilmiştir. Bizim çalışmamızda ise amacımız; evde sağlık hizmeti alan kronik diyabetik hastalarda KVH için kabul edilen risk faktörlerine ait öyküleri ve sahip olma durumları sorgulanıp, glisemi regülasyonu ile kardiyovasküler risk faktörleri arasındaki ilişki durumunu incelemektir. Bir ilişki saptanması durumunda, kronik diyabet hastalarında hem diyabetin kontrol altına alınmasının majör komplikasyonlardan biri olan KVH'den korunmada önemi hem de KVH açısından aile hekimliği disiplininin temel yaklaşımlarından olan primer korunma ilkesi doğrultusunda uygun yaklaşım mümkün olacaktır. Gereç ve Yöntem: Sağlık Bilimleri Üniversitesi Gülhane Eğitim ve Araştırma Hastanesi Evde Sağlık Hizmetleri Birimi'nde, diyabet nedeni ile tedavi edilmekte olan veya yeni diyabet tanısı alan ve çalışmaya katılmakta gönüllü olan hastalar üzerinde çalışma için hazırlanan anket formunda sosyodemografik özellikler ve ilişkili tıbbi öykülerini araştıran klinik sorular sorulmuştur. Katılımcıların glisemik regülasyon ve tedaviye uyum durumu“Morisky Green Levine Tedavi Uyum Ölçeği”ile değerlendirilmiştir. Anketler yüz yüze ve gerektiğinde telefon ile görüşme yöntemi kullanılarak hastalar veya bakım veren kişiler ile iletişime geçilerek uygulanmıştır. Hastaların glisemi regülasyonu ve KVH ile ilgili laboratuvar parametreleri (Açlık Kan Şekeri, HbA1c, LDL, HDL, Total kolesterol vb.) kendilerinden, hastane bilgi sistemi (FONET) veya e-nabız sistemi üzerinden alınmıştır. Uygulanan anketler SPSS iv programına girilerek uygun testler ile analiz edilmiştir. Bulgular: Çalışmaya katılan 210 diyabet hastasının yaş ortalaması 78,03± 10,18 ve hastaların %65,7'si kadındı. Hastaların ortalama diyabet yaşları 23,31±10,31 yıl iken; aynı hasta grubunun %92,9'unun ek kardiyovasküler hastalığa sahip olduğu belirlenmiştir. Glisemik regülasyon ile yaş (p=0,015), cinsiyet (p=0,031) ve eğitim durumunun (p=0,034) istatistiksel olarak anlamlı olduğu görülmüştür.
Özet (Çeviri)
Objective: Both diabetes and cardiovascular diseases (CVD) are among the diseases with the highest morbidity and mortality in the world and in our country. Although there are similar causes in the etiology of both diseases, it has been accepted that the rate of CVD, which is among the complications of diabetes, increases in individuals with diabetes and that diabetes is seen as a predisposing factor for these diseases. In our study, our aim is; The aim of this study is to examine the relationship between glycemia regulation and cardiovascular risk factors by questioning the history and ownership of risk factors for CVD in chronic diabetic patients receiving home health services. If a relationship is detected, an appropriate approach will be possible in line with both the importance of controlling diabetes in patients with chronic diabetes in the prevention of CVD, which is one of the major complications, and the principle of primary prevention, which is one of the basic approaches of the family medicine discipline in terms of CVD. Materials and Methods: Clinical questions investigating sociodemographic characteristics and related medical histories were asked in the questionnaire form prepared for the study on patients who were being treated for diabetes or newly diagnosed with diabetes and volunteered to participate in the study in the Health Sciences University Gülhane Training and Research Hospital Home Health Services Unit. The glycemic regulation and compliance status of the participants were evaluated with the“Morisky Green Levine Treatment Compliance Scale”. The questionnaires were applied face-to-face and by telephone interview method when necessary, by communicating with patients or caregivers. Laboratory parameters related to glycemia regulation and CVD of the patients (Hunger). Blood Sugar, HbA1c, LDL, HDL, Total cholesterol, etc.) were taken from them via the hospital information system (FONET) or e-pulse system.The applied questionnaires were entered into the SPSS program and vi analyzed with appropriate tests. Results: The mean age of 210 diabetic patients participating in the study was 78.03± 10.18 years and 65.7% of the patients were female. The mean diabetes age of the patients was 23.31±10.31 years; it was determined that 92.9% of the same patient group had additional cardiovascular disease. Glycemic regulation and age (p=0.015), gender (p=0.031) and educational status (p=0.034) were found to be statistically significant.