Kantitatif karar verme tekniklerinden doğrusal programlama ve Maksan A.Ş.'de bir uygulaması
Linear programming from quantitative decision making techniques and an application in Maksan A.Ş.
  1. Tez No: 514957
  2. Yazar: MEHMET AYTEKİN
  3. Danışmanlar: YRD. DOÇ. DR. SAİT PATIR
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: İşletme, Business Administration
  7. Yıl: 1996
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Cumhuriyet Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: İşletme Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Sayısal Yöntemler Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 112
Özet
Bu tez çalışmasında, öncelikle kantitatif karar verme tekniklerinden genel olarak bahsedilmiş, sonra bu tekniklerden en çok kullanılan doğrusal programlama tekniği geniş bir şekilde açıklanmıştır. Daha sonra bir uygulama ile teorik bilgiler pratikte de uygulanmıştır. Çalışmamız üç bölümden oluşmaktadır. Birinci bölümde; Yöneylem Araştırmasının tarihi gelişimi, temel özellikleri ve temel aşamaları kısaca anlatılmıştır. İkinci bölümde; Yöneylem Araştırması yöntemlerinden doğrusal programlama tekniğinin tanımı, öğeleri ve varsayımları incelenmiş, sonra doğrusal programlama çözüm tekniği örneklerle adım adım anlatılmıştır. Ayrıca, bu bölümde 'Dualite' kavramı ve duyarlılık analizi konusuna da yer verilmiştir. Son bölümde ise; MAKSAN A.Ş. tanıtılmış ve bu işletmede maksimum karı sağlayacak ürün karması tespiti için doğrusal programlama programı modeli oluşturularak, bu model QSB paket programı ile bilgisayarda çözülmüştür. Bulunan sonuçlara göre ilgili işletmeye bir takım teklif ve önerilerde bulunulmuştur.
Özet (Çeviri)
This thesis is spesifically about linear programming which is one of the technics of quantitative decision making. An application of this theorical model is used in a company. This study is consisted of three chapters. In the first chapter, the historical development of operation research and its main elements are briefly mentioned. In the second chapter, the definition, elements and hypotheses of linear programming are examined, and its solution techniques are described step by step trough examples. Besides, in this chapter, the subject about duality concept and sensitivity analysis are also taken part. In the last chapter, MAKSAN A.~., where the application of the study is taken part, is described, and in this company linear programming model is served for attaining the best product mix which provides profit maximisation. For the resolution of the model QSB package programme is used. In the conclusion, this study offers some recommendation for the company concerned.