Pazarlamada ürün karması probleminin kuadratik programlama yöntemiyle çözümü ve bir uygulama
  1. Tez No: 137284
  2. Yazar: M. MUSTAFA YÜCEL
  3. Danışmanlar: PROF. DR. NİHAT BOZDAĞ
  4. Tez Türü: Doktora
  5. Konular: İşletme, Business Administration
  7. Yıl: 2003
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: İnönü Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: İşletme Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 122
Özet
ÖZET Bu çalışma, mevcut işletmenin ürün karması probleminin doğrusal olmayan programlama yöntemlerinden birisi olan kuadratik programlama yöntemi ile çözümlenmesine yöneliktir. Modelin çözümünden elde edilen veriler, işletmenin kendi üretim planlanndaki verilerle karşılaştırılarak değerlendirilmeye çalışılmış ve bu doğrultuda işletmenin ürün karması yeniden gözden geçirilmiştir. Çalışmamız üç bölümden oluşmaktadır: Birinci bölümde pazarlama kavramı, ürün karması ve ürün stratejisinin teorik yapısı ele alınmış; tanımlardan ve alt karmalarından kısaca bahsedilmiştir. îkinci bölümde pazarlama yönetimi ve pazarlama yönetiminde karar verme başlığı altında, pazarlamada kullanılan kantitatif teknikler üzerinde durulmuştur.Bu çerçevede pazarlama sahasındaki uygulama alanları hakkında, özet olarak bilgi verilmeye çalışılmıştır. Bu bağlamda; pazarlamada uygulama alanına sahip,doğrusal olmayan programlama tekniklerinden, tezde kullandığmnz kuadratik programlama tekniğine giriş yapılarak, konu hakkında teorik bilgi ve örnek bir uygulamaya yer verilmiştir. Üçüncü ve son bölümde kuadratik programlama modeli, örnek bir işletmede ele alınmıştır.Bu uygulama sonunda elde edilen veriler değerlendirilmiş ve önerilen alternatif modeller tek tek incelenerek çözüm önerileri sunulmuştur. Uygulama sonunda oluşturduğumuz model sayesinde işletme, 435.973.359.168 TL kar sağlamıştır. İncelemelerimiz neticesinde, işletmenin hedeflediği pazar payının %20 'ye çıkartma ve buna bağlı olarak karılığım artırma düşüncesi, uyguladığı üretim planı itibariyle mümkün değildir Genel bir değerlendirme yapacak olursak; işletme, mevcut teknoloji ile daha az üretim yapmalıdır. Çünkü mevcut teknoloji, birim başına maliyetleri artırmaktadır. Dolayısıyla talep ve ham madde miktarında meydana gelebilecek değişmeler, işletme açısından olumlu herhangi bir etki yapmadığından, işletmenin pazar paylarım %20 artırma amacına ters düşmektedir. Mevcut şartlarda işletme, önce kullandığı teknolojiyi yenilemelidir.Bu da uzun vadeli ve finansman açısından maliyetli olacağından bu aşamada kararı, işletme yönetimi vermelidir 111
Özet (Çeviri)
ABSTRACT This study is related to Quadratic programme metod which is one of the programme metods in existed business, nonlineer mixed product problems and its solving. From the model gained data, have been compared and tried to be evaluated with their own planned product data and the product mixed in the business have been re-evaluated in this process. Our study contains three chapters : In the firts chapter, it contains marketing concept, product mixed and theoritically the situation of product strategies. In the second chapter, it contains marketing management and under the dicision in marketing management headline, there has been focused on kantative technics used in marketing. Under the light of this point of view (perspective) the knowledge has been given summarisingly about the implemented fields in marketing areas. İn this perspective entering into Quadratic programme technics used in the thesis, owing implemented field in marketing. We have gone into details and given theoritical information about the subject and given a place to a sample example implemented. In the third and last chapter, a Quadratic programme model has been taken under consideration in an ideal business. In the way of this implementation gained data have been evaluated, and submitted alternative models have been studied one by one, and ideal solving offers have been submitted. As a result of implementation of this model business has earned 435.973.359.168. TL As a result of our studies, we concluded that from the implemented production plan, business can't reach to the %20 percent level of aimed marketing divident, and relating to that it can't make any profit out of it. Making a general evaluation, less production should be made with existed teachnology increases the cost of production for each unit. Because of this, the changes that might happen to propurtion of crude material end demand will not make any profits the business anyhow, so it shows a negative affect to the business' s marketing divident %20 increasing level. Under the present conditions, the business 112firts at all, should renew existed technology. Since this will cost a lot finacially in long turn, at this stage, the decision has to be given by the business administration. 113