Tekstil endüstrisinde doğrusal programlama ile üretilen planlama ve bilgisayar uygulaması
With lineer programming production planning in textil industrie and computer application
- Tez No: 57243
- Danışmanlar: YRD. DOÇ. DR. YÜCEL YILMAZ
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Bilgisayar Mühendisliği Bilimleri-Bilgisayar ve Kontrol, Computer Engineering and Computer Science and Control
- Yıl: 1996
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Yüzüncü Yıl Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Bilgisayar Mühendisliği Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 121
Özet
ÖZET Bu tez çalışmasında, Tekstil kolunda faaliyet gösteren bir işletme için, en karlı ürün bileşiminin Kantitatif Karar verme tekniklerinden Doğrusal Programlama ile bulunması amaçlanmıştır. Bu çalışma bilgisayar yardımıyla yürütülmüş ve çıkan her sonuç işletme yöneticileri için yorumlanmıştır. îlk olarak, ; Doğrusal Programlama Tekniği, ele alınan işletme ve kullanılan bilgisayar programı hakkında bilgiler verildikten sonra, model kurulmuş ve bilgisayar programında çözdürülmüştür. Daha sonra pazar şartlan, makina ve hammadde kısıtlamaları, yeni ürün bileşimleri gibi kısıtlamaların ve değişimlerin modele ilavesi ile çalışma geliştirilmiştir.
Özet (Çeviri)
SUMMARY In this work, purposed to find optimal solution of production for a Textil Company with Lineer Programming of Quantitative Decision Techniques. Computer have been used in this work and every result of solutions interpreted for Manager' s Decision. First, we have given some information about Lineer Programming Technique, Company and Computer Programme which we will be used at this work. Then, modele of work have been built and have been solved by Computer. Later, market place's constraints, machine and raw material constraints and new production style have been added into modele and problem have developed at reel conditationals.