Kronik viral hepatit c enfeksiyonunda apopitozisin bir göstergesi olan sitokeratin 18 düzeyi ile tedavi yanıtı arasındaki ilişki
The utility of m30 and m65 antigen concentration levels forpredicting degree of hepatic injury in patients with chronichepatitis b infection
  1. Tez No: 514963
  2. Yazar: ALTAY KANDEMİR
  3. Danışmanlar: PROF. DR. BELKIS ÜNSAL
  4. Tez Türü: Tıpta Yan Dal Uzmanlık
  5. Konular: Gastroenteroloji, Gastroenterology
  7. Yıl: 2011
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Sağlık Bakanlığı
  10. Enstitü: İzmir Atatürk Eğitim ve Araştırma Hastanesi
  11. Ana Bilim Dalı: Gastroenteroloji Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 54
Özet
Giriş ve Amaç: Tüm hepatit türlerinde inflamatuvar olay nekroz ve apopitozu içeren farklı mekanizmalar ile hepatosit ölümüne sebep olur. M30-antijen apoptozis esnasında kaspazlar tarafından parçalanmış CK18 düzeylerini ölçmede, M65-antijen ise nekroza giden hücrelerden salgılanan total CK18 düzeylerini ölçmede kullanılır. Bu iki marker'ın kronik hepatit B enfeksiyonunda kullanımı ile ilgili sınırlı sayıda çalışma mevcuttur. Biz bu çalışmada M30 ve M65 antijen düzeylerinin, kronik hepatit B hastalığında karaciğer hasarını göstermede kullanılabilir olup olmadığını göstermeyi amaçladık. Gereç ve Yöntem: Bu çalışmada, Katip Çelebi Üniversitesi, İzmir Atatürk Eğitim ve Araştırma Hastanesi, Gastroenteroloji polikliniğine başvuran kronik hepatit B enfeksiyonlu hastalar ve sağlıklı kontrol grubunda, M30 ve M65 antijen düzeyleri ölçüldü ve çalışma sonunda elde edilen veriler karşılaştırıldı. Kronik aktif hepatit B enfeksiyonlu hastalarda ve sağlıklı kontrol grubunda M30 ve M65 antijen düzeyleri karşılaştırıldı. Ayrıca hasta grupta M30-M65 düzeyleri ile aspartat aminotransferaz, alanin aminotransferaz, hepatit B virus DNA, histoloji aktivite indeksi ve fibrozis düzeyleri arasındaki ilişki değerlendirildi. Bulgular: Çalışmaya 50 kronik aktif hepatit B hastası ve 31 sağlıklı kontrol olmak üzere toplam 81 hasta alındı. Hepatit B hasta grubunda M30-antijen düzeyi kontrol grubuna göre anlamlı düzeyde yüksek bulundu (p0.05).
Özet (Çeviri)
Background and Aims: We aimed to determine the utility of M30 and M65 antigen concentration levels for predicting hepatic injury in chronic hepatitis B disease. Materials and Methods: This study compared concentration levels of M30 and M65 antigens between patients with hepatitis B e-antigen negative chronic hepatitis B and healthy subjects. Furthermore, the correlations between either M30 or M65 antigen levels and aspartate aminotransferase, alanine aminotransferase, HBV-DNA, histological activity index and fibrosis were evaluated in the patient group. Results: A total of 81 subjects were included in the study; 50 patients with HBeAg negative chronic hepatitis B and 31 healthy subjects. The concentration of the M30 antigen was significantly higher in the chronic hepatitis B patient group than in the healthy subject group (p 0.05).