Primer biliyer sirozlu hastalarda çölyak hastalığı prevalansı
Coexisting of coeliac disease in primary biliary cirrhosis
- Tez No: 514974
- Danışmanlar: DOÇ. DR. BELKIS ÜNSAL
- Tez Türü: Tıpta Yan Dal Uzmanlık
- Konular: Gastroenteroloji, Gastroenterology
- Yıl: 2011
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Sağlık Bakanlığı
- Enstitü: İzmir Atatürk Eğitim ve Araştırma Hastanesi
- Ana Bilim Dalı: İç Hastalıkları Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Gastroenteroloji Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 58
Özet
Otoimmun hastalıklar genel olarak birliktelik gösterme eğilimindendirler. Primer biliyer siroz (PBS) sıklıkla kadınlarda meydana gelen, karaciğerin nonsupuratif granulomatoz bir hastalığıdır. Tiroidit, Sjögren sendromu gibi otoimmun hastalıklar eşlik edebilmektedir. Daha nadir olarak da Çölyak hastalığı da görülebilmektedir. Çölyak hastalığı (ÇH) gluten içeren tahıl ve tahıl ürünlerine karşı duyarlılık sonucu gelişen, genellikle malabsorbsiyonla seyreden, çoğunlukla da asemptomatik olan primer bir ince barsak hastalığıdır. ÇH bazen kronik karaciğer hastalığına yol açabilmekte ve zeminde var olan kronik karaciğer hastalığının progresyonunu da arttırabilmektedir. Bu çalışmada PBS'li hastalarda ÇH prevalansı değerlendirildi. YÖNTEM Çalışmaya Nisan 2006 - Nisan 2011 tarihleri arasında tanı alan ve takipli olan 65 PBS'li hasta ve 205 kontrol grubu prospektif olarak değerlendirildi. AMA pozitifliği, serumda ALP ve GGT yüksekliği ve karaciğer biyopsisinde PBS bulguları olan olguların üç kriterden ikisinin pozitif olması ile PBS tanısı konuldu. Hastalarda Anti Gliadin IgA ve IgG (AGA), Anti Endomisyum IgA ve IgG (EMA) antikorları immunofloresans yöntemi ile bakıldı. Antikorları pozitif saptanan hastalardan duodenum ikinci kısmından biyopsi yapıldı. SONUÇLAR Çalışmaya alınan 65 hastanın yaş ortalaması 53+11'di ve 4'ü erkeklerden oluşmaktaydı. %90,4'ünde AMA pozitifti. Kontrol grubundaki 205 kişinin 115'i kadın (%56,1), 90'ı erkek ve yaş ortalaması 43,8+14,4'tü. PBS'li iki hasta AGA ve EMA pozitifliği (%3,0), bir hastada yüksek titrede AGA pozitifliği saptandı.
Özet (Çeviri)
Coexisting of coeliac disease in primary biliary cirrhosis Aim: Autoimmune disorders tend to show co-occurrence. Coeliac disease (CD) may accompany primary biliary cirrhosis (PBC) like other autoimmune diseases. In this study, we aimed to evaluate the prevalance of CD in PBC patients. Materials and Methods: Sity five patients whom diagnosed as PBC between April 2006-April 2011 and 205 healthy volunteers as control group compared prospectively. AGA IgG, AGA IgA, EMA IgG and EMA IgA results evaluated. Duodenum biopsies were obtained in patients who had positive AGA an EMA results. Results: Median age was 53+11 in PBC patients and 43.8+14.4 in control group. Four of 65 PBC patients and 90 of 205 control were male. Two (3.0%) PBC patients had AGA and EMA positivity. None of PBC patients had symptoms for CD. Three (5 %) patients had AGA positivity with low titration. One (0.4%) healthy control had EMA and AGA positivity and there was no statistical difference between two groups (p=0.379). According to Marsh classification of duodenal biopsies we found one Marsh 1, one Marsh 2 and two Marsh 3 in PBS group. one control who had positive EMA and AGA results showed Marsh 3 in duodenal biopsies. Conclusion: PBC and CD may be associated. PBC patients who are seropositive for CD must be followed according to complications of CD. Gluten-free diet is required for these patients.