The antecedents of revisit intention in medical tourism: A cross-cultural case
Tıbbi turizmde tekrar ziyaret etme niyetinin sebepleri: Kültürlerarası bir çalışma
- Tez No: 515004
- Danışmanlar: DOÇ. DR. EVREN GÜÇER
- Tez Türü: Doktora
- Konular: Turizm, Tourism
- Yıl: 2018
- Dil: İngilizce
- Üniversite: Gazi Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Turizm İşletmeciliği Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 160
Özet
Teknolojideki gelişmeler, tüketicilerin internet kullanımı, sosyal medyada yorum okuma ve paylaşma seviyesini önemli ölçüde artırdığı, turizm işletmeciliği ve pazarlaması alanyazınında görülmektedir. Müşterilerin tekrar satın alma veya ziyaret etme öncesi kararlarında elektronik ağızdan ağıza pazarlamanın önemi büyük oranda artmıştır ki bu da bilimsel olarak incelenmesi gereken bir durumdur. Kültürlerarası bir karşılaştırma yapan bu çalışma, elektronik ağızdan ağıza pazarlamanın medikal turistlerin yeniden ziyaret niyetleri üzerindeki etkilerini, marka güveninin aracı etkisi ve bireysel tecrübenin düzenleyici etkisi vasıtasıyla incelemektedir. Türkiye'deki bir sağlık merkezini en az bir kez tıbbi amaçla ziyaret etmiş Türk, Alman ve Türk gurbetçilerden oluşan bir örneklemden veri toplanmıştır. Soru kağıtları Antalya ve Ankara' da tedavi olan Türk medikal turistlerine Haziran-Eylül 2017'de, Almanlara ve Türk gurbetçilere, araştırmacı tarafından Almanya'nın Baden-Württemberg ve Bavyera eyaletlerinde Ekim 2017-Mart 2018 tarihleri arasında dağıtılmıştır. 1039 medikal turistten toplanan veriler, korelasyon, hiyerarşik regresyon, Hayes'in aracı ve düzenleyici değişken analiz modeli ve tek yönlü Anova analizleri kullanılarak hipotezlenmiş ilişkiler test edilmiştir. Bağlılık-Güven Teorisine uygun olarak, bulgular, elektronik ağızdan ağıza pazarlamanın medikal turistlerin marka güvenini artırmada önemli rol oynadığını göstermektedir. Medikal turistlerin elektronik ağızdan ağıza pazarlamayı kullanması da onların aynı sağlık merkezini tekrar ziyaret etme niyetlerini artırmıştır. Turizm Deneyim Teorisine dayalı olarak, hiyerarşik regresyon analizi, medikal turistlerin bireysel tecrübesinin, onların marka güveni ve yeniden ziyaret etme niyetleri üzerinde önemli bir etkiye sahip olduğunu göstermektedir. Araştırmanın ampirik bulgularına göre, marka güveni; elektronik ağızdan ağıza pazarlama ve tekrar ziyaret etme niyeti ile bireysel tecrübe ve tekrar ziyaret etme niyeti arasında aracı etkiye sahiptir. Bireysel tecrübe, medikal turistlerin elektronik ağızdan ağıza pazarlaması ve onların tekrar ziyaret etme niyetleri üzerinde de düzenleyici etkiye sahiptir. Gelecekte aynı merkezi yeniden ziyaret etme niyetinde olan mevcut müşterilerin olumlu yorumları, marka güveni ve devamlı müşterileri elde etmek için hayati önem taşımaktadır. Bu çalışma, sosyal medyada olumlu ağızdan ağıza pazarlama kullanarak medikal turistlerin nasıl tutulacağını, marka güveninin nasıl sağlanacağını ve medikal turistlerin bireysel tecrübesinin olumlu etkilerinin nasıl artırılacağını göstermektedir. Ayrıca, hem akademik dünyaya hem de tıp turizmi sektörüne, yükselen bir olgu olan elektronik ağızdan ağıza pazarlama ve bunun müşteri algıları, davranışları ve niyetleri konusunda önemli katkılar yapmaktadır.
Özet (Çeviri)
Examination of tourism management and marketing literature has demonstrated that along with the improvements in technology, the consumers' level of internet use, reading and sharing reviews has enhanced importantly in online social platforms. Thus, the significance of electronic word-of-mouth has boosted in determining of customers before repurchasing product or revisiting a destination, which is a problem to be empirically proven. This cross-cultural research examines the influences of eWOM on medical tourists' intention to revisit by concentrating on the mediating role of brand trust and the moderating role of personal experience. To achieve this aim, data were gathered from a sample of Turkish, German, and Turkish Expatriate medical tourists, who have visited at least once a medical center in Turkey. The questionnaires were distributed by the researcher personally to Turkish medical tourists in Antalya and Ankara, Turkey between June and September, 2017 and to the German and Expatriates in Baden-Württemberg and Bavaria, states of Germany, between October, 2017 and March, 2018. Having used the data from 1039 medical tourists, correlation analysis, hierarchical regression analysis, Hayes' mediation and moderation analysis, and the one-way Anova analysis were performed to analyze the hypothesized relationships. Consonant to the commitment trust theory, the findings show that eWOM is a key to boosting the medical tourists' brand trust. The usage of eWOM of medical tourists also increased their intention to revisit the same medical center and destination. Moreover, based on the tourism experience theory, hierarchical regression analysis demonstrated that personal experience of medical tourists has a significant positive effect on their brand trust and revisit intention. Furthermore, according to the empirical findings of this study, brand trust has a mediating effect on the relationship between eWOM and revisit intention as well as between personal experience and revisit intention. Personal experience has also a moderator role on the effect of eWOM on revisit intention of medical tourists. Because of the technological developments, enlarging the positive messages, signals, and reviews, shared by their current customers, who intend to visit the same medical center or destination again in the future, is a key for ensuring brand trust and repeat guests, which leads to competitive advantage finally in today's tourism industry. This study provides how medical tourists may be kept through expanding positive eWOM on the virtual social platforms and ensuring brand trust as well as the triggering effect of favorable personal experience of medical tourists. This present research has several important contributions into both academic world and the medical tourism industry about the growing phenomenon, eWOM, and its emerging effects on customer perceptions, behaviours, and intentions.